Біологія 9-А клас

Підтримка температури тіла


У процесах гомеостазу у всіх теплокровних тварин і людини велике значення має терморегуляція - здатність підтримувати температуру тіла на постійному рівні незалежно від коливань температури навколишнього середовища (изотермия). На відміну від тварин, температура тіла яких знаходиться в прямій залежності від температури навколишнього середовища (земноводні, плазуни, риби), рівень температури тіла теплокровних організмів дозволяє їм зберігати свою активність у різних умовах проживання, підвищуючи таким чином їх адаптаційні можливості.
Сталість температури тіла обумовлено процесами теплоутворення і тепловіддачі. Ці процеси регулюються складними рефлекторними актами, які виникають у відповідь на температурне подразнення рецепторів шкіри, шкірних і підшкірних судин, а також центральної нервової системи. Терморецептори, що сприймають холод або тепло, знаходяться в передній частині гіпоталамуса, в ретикулярної формації середнього мозку, а також у спинному мозку (див. Нервова система). У гіпоталамусі розташовані основні центри терморегуляції, які координують складні процеси, що забезпечують изотермию. Центри деяких терморегуляторних рефлексів розташовані в спинному мозку, певну участь у процесах терморегуляції приймає кора головного мозку, залози внутрішньої секреції (насамперед щитовидна залоза і наднирники). При охолодженні щитовидна залоза більш активно виділяє гормон, що активізує обмін речовин і підсилює в результаті цього теплопродукцию. Наднирники посилюють виділення адреналіну, який звужує шкірні судини, зменшуючи тепловіддачу, і підвищує теплоутворення за рахунок посилення процесів окислення в тканинах.
Так як різні органи мають різну активність метаболізму, їх температура може розрізнятися. Найвищу температуру має печінку (37,8-38 ° С), оскільки вона розташована глибоко всередині тіла і має найвищий рівень обмінних процесів. Температура шкіри більш залежна від температури навколишнього середовища і внаслідок високої тепловіддачі найнижча (30-34 ° С), при цьому вона може істотно різнитися: найвища на тулуб і голові, найнижча - на кінцівках.
Температура тіла має циркадний (цілодобовий) режим і коливається в межах 0,5-0,7 ° С: максимум відзначається при м'язовій роботі і в 16-18 год вечора, мінімум - у спокої і в 3-4 год ранку. Вимірюють температуру тіла в пахвовій западині (36,5-36,9 ° С), у немовлят часто в прямій кишці, де вона вища і становить 37,2- 37,5 ° С.
Сталість температури тіла у людини зберігається лише при рівновазі процесів теплоутворення і тепловіддачі організму (рис. 1.25). Це досягається за допомогою фізичних і хімічних механізмів теплорегуляцию
Хімічна терморегуляція відбувається за допомогою активізації обмінних процесів в тканинах організму, що приводить до посилення теплоутворення. У людини посилення теплоутворення відзначається при зниженні температури навколишнього середовища нижче оптимальної (так званої зони температурного комфорту). В одязі температура комфорту становить 18-20 ° С, без неї - 28 ° С. Найбільш інтенсивне теплоутворення спостерігається в м'язах, печінці та нирках.
Фізична терморегуляція відбувається за допомогою зменшення або посилення тепловіддачі за рахунок зміни випромінювання тепла (радіаційна тепловіддача), конвекції (перемішування нагрівається тілом повітря) і випаровування води з поверхні шкіри і легенів. У стані спокою при температурі 20 ° С у людини радіація становить 66%, випаровування - 19%, конвекція - 15% загальної втрати тепла організмом. Перешкоджає тепловіддачі шар підшкірної жирової клітковини, оскільки її жирова тканина має малу теплопровідність, і одяг, що створює шар нерухомого повітря навколо тіла.
Шляхи теплопродукції і тепловіддачі
Рис. 1.25. Шляхи теплопродукції і тепловіддачі
Тепловіддача шляхом радіації і конвекції можлива тільки в умовах температури навколишнього середовища до 35 ° С, при більш високій температурі повітря температура тіла підтримується тільки за рахунок випаровування поту; провідною стає тепловіддача шляхом випаровування і при інтенсивній м'язовій навантаженні. Ефективність цього виду тепловіддачі знаходиться в залежності від вологості повітря і повітропроникності одягу. У підтримці температури тіла бере участь і дихання: під час видиху легкі виділяють воду у вигляді водяної пари, цей вид тепловіддачі регулюється зміною частоти дихання.
Важливим механізмом терморегуляції є перерозподіл крові в судинах та об'єму циркулюючої крові. При низькій температурі артеріоли шкіри звужуються, більшу кількість крові надходить в судини черевної порожнини, в результаті чого обмежується тепловіддача, а внутрішні органи додатково зігріваються. При ще більш сильному охолодженні відкриваються судини, що забезпечують скидання крові з артерій у вени (артеріовенозні анастомози), і надходження крові в капіляри додатково зменшується. При підвищенні температури тіла судини шкіри розширюються, збільшується об'єм крові, що протікає посудинах шкіри, що призводить до охолодження крові в судинах шкіри за рахунок тепловіддачі з поверхні тіла (рис. 1.26).
Механізм тепловіддачі на холоді (А) і в теплі (Б)
Рис. 1.26. Механізм тепловіддачі на холоді (А) і в теплі (Б)
Додатковими засобами терморегуляції можуть служити зміна положення тіла, "гусяча шкіра", озноб. Так, коли людині холодно, він згортається в "клубочок", зменшуючи поверхню тепловіддачі. "Гусяча шкіра" - рудиментарная реакція, що збереглася у людини в процесі еволюції від тварин предків, покритих шерстю, - дозволяє підняти шерсть, збільшивши таким чином шар зігрітого нерухомого повітря навколо тулуба і закрити вивідні протоки потових залоз, зменшуючи випаровування води з поверхні тіла. Озноб, що виникає при переохолодженні, призводить до додаткового утворення тепла в результаті м'язової роботи (найменшого дрижання), що йде на зігрівання тіла.
Зміна терморегуляції в онтогенезі. У процесі онтогенезу здатність підтримувати постійну температуру тіла розвивається поступово. Новонароджена дитина відрізняється нестійкою терморегуляцією: у нього легко виникає охолодження або перегрівання організму при зміні температури навколишнього середовища, навіть невелика м'язове навантаження (тривалий плач) може призвести до підвищення температури тіла. Дуже низька здатність до терморегуляції у недоношених дітей, тому вони потребують спеціальних умов для підтримки температури тіла.Основні терморегуляторні реакції організму формуються в дитячому віці. У перші місяці життя захист від втрати тепла організмом здійснюється головним чином підшкірній жировій клітковиною. Такий статичний механізм не дозволяє в достатній мірі регулювати тепловіддачу відповідно з поточною ситуацією, тому діти дитячого віку легко схильні до переохолодження і перегрівання. Організм дитини пристосований до зменшення тепловіддачі з відносно великій поверхні тіла переважно за рахунок теплоізоляції підшкірної жирової клітковиною. Крім того, в цьому віці в організмі дитини функціонує бура жирова тканина. Вона насичена мітохондріями, які беруть участь у внутрішньоклітинних енергетичних процесах, і "зігріває" великі судини, розташовані уздовж хребта. Сосудодвігательниє реакції, що визначають тонус поверхнево розташованих судин і регулюючі тепловіддачу, активно формуються протягом першого року життя. Так як вони ще недосконалі, легко виникає переохолодження чи перегрівання організму, тому при догляді за немовлятами та їх вихованні теплової режим повинен дотримуватися досить суворо. Після року до виробництва тепла починають підключатися м'язи, а бура жирова тканина поступово перестає функціонувати. Проте механізми тепловіддачі ще недосконалі і температура комфорту залишається високою - близько 30 ° С. У віці від 3 до 7 років значне місце займають механізми хімічної (метаболічної) терморегуляції. З 6-річного віку починається швидке вдосконалення сосудодвігательних реакцій периферичних судин і до 10 років фізична терморегуляція наближається по своїй ефективності до рівня дорослої людини. У підлітковому віці збільшується швидкість кровотоку, що призводить до підвищення температури шкіри. Крім цього, нестійкість судинного тонусу, властива цьому віку, знижує можливості фізичної терморегуляції і для підтримання сталості температури тіла знову стає необхідним збільшення виробництва тепла за рахунок активізації метаболічних процесів. Отже, в пубертатний період можливості терморегуляції знижуються, скорочуючи певним чином адаптаційні ресурси організму. У юнацькому віці температурний гомеостаз стає більш стійким, терморегуляторні реакції більш економічними. У похилому і старечому віці сповільнюються обмінні процеси, знижуються можливості адаптаційної регуляції тонусу судин і м'язового компонента фізичної терморегуляції, що призводить до зниження температури тіла, легкому виникненню переохолодження організму, запальних і простудних захворювань


Завдання:  Як уникнути теплового і сонячного ударів

Терморегуляція. Тепловіддача
ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ (грец. therme — жар, тепло + лат. regulare — направляти, упорядковувати). Живий організм постійно продукує тепло, що йде на нагрівання тіла. В основі так званого теплового балансу лежать процеси теплопродукції і тепловіддачі, що називаються Т. Для людини характерні незначні коливання температури тіла. Добові коливання температури тіла людини не перевищують 0,5–0,7 °С: ранкова температура (зміряна в паховій западині) становить 36,1–36,6 °С, денна — близько 36,6–36,9 °С. Підвищення температури тіла >37,5 °С називають лихоманкою, що свідчить про наявність патологічних процесів в організмі. Зниження температури тіла <36 °С вказує на гальмування окисно-відновних процесів, нездатних компенсувати втрати тепла в зовнішнє середовище. Температура тіла людини визначається балансом двох процесів: накопичення й віддачі тепла. В умовах надмірного теплотворення (чи нагрівання тіла з боку зовнішнього середовища) і недостатньої тепловіддачі розвивається гіпертермія, що закінчується при температурі 42 °С тепловою смертю. В умовах переохолодження, яке не може компенсувати теплотворення і зменшення тепловіддачі, настає гіпотермія, а при температурі 30–33 °С зникають ознаки життя — холодова смерть. Сталість температури тіла у людини може зберігатися лише за умови рівності теплотворення й тепловтрати всього організму. Це досягається за допомогою фізіологічних механізмів Т. Т. проявляється у формі взаємопоєднання процесів теплотворення та тепловіддачі, регульованих нейроендокринними механізмами. Т. прийнято поділяти на хімічну й фізичну. Хімічна Т. здійснюється шляхом зміни рівня теплотворення, тобто посилення чи послаблення інтенсивності обміну речовин у клітинах організму. Фізична Т. здійснюється шляхом зміни інтенсивності віддавання тепла. Хімічна Т. має важливе значення для підтримання сталості температури тіла як у нормальних умовах, так і при зміні температури навколишнього середовища. У людини посилення теплотворення внаслідок підвищення інтенсивності обміну речовин відзначається, зокрема, тоді, коли температура навколишнього середовища стає нижчою за оптимальну температуру чи зони комфорту. Для людини в звичайному легкому одязі ця зона знаходиться в межах 18–20 °С, а без одягу — 28 °С. Найбільш інтенсивне теплотворення в організмі відбувається у м’язах. Навіть якщо людина лежить нерухомо, але з напруженою мускулатурою, інтенсивність окисних процесів, а разом з тим і теплотворення підвищуються на 10%. Невелика рухова активність веде до збільшення теплотворення на 50–80%, а важка м’язова робота — на 400–500%. У хімічній Т. значну роль відіграють також печінка і нирки. Звільнення енергії в організмі відбувається за рахунок окисного розпаду білків, жирів і вуглеводів, тому всі механізми, що регулюють окисні процеси, регулюють і теплотворення. Фізична Т. здійснюється шляхом змін віддавання тепла організмом. Особливо важливого значення вона набуває для підтримання сталості температури тіла під час перебування організму в умовах підвищеної температури навколишнього середовища. Тепловіддача здійснюється шляхом тепловипромінювання (радіаційна тепловіддача) чи конвекції, тобто руху і переміщення нагрітого теплом повітря, теплопроведення, тобто віддавання тепла речовинами, що безпосередньо стикаються з поверхнею тіла, і випаровування води з поверхні шкіри та легень. Для людини за звичайних умов втрата тепла шляхом теплопроведення має невелике значення, тому що повітря й одяг є поганими провідниками тепла. Радіація, випаровування та конвекція проходять із різною інтенсивністю залежно від температури навколишнього середовища. У людини в стані спокою при температурі повітря близько 20 °С і сумарній тепловіддачі 419 кДж (100 ккал)/год шляхом радіації втрачається 66%, випаровування води — 19%, конвекції — 15% тепла. При підвищенні температури навколишнього середовища до 35 °С тепловіддача за допомогою радіації та конвекції стає неможливою, і температура тіла підтримується на сталому рівні винятково за допомогою випаровування води з поверхні шкіри й альвеол легень.



Виділення
Тема: Будова сечовидільної системи
























Сечовидільна система - сукупність органів, що забезпечують утворення та видалення з організму сечі.

БУДОВА СЕЧОВИДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ.



                  

Орган
Функція
нирка – парний орган
• з крові виводяться кінцеві продукти обміну речовин;
• підтримують сталість об'єму та складу плазми крові, лімфи і тканинної рідини, регулюють водно-сольовий баланс;
• підтримують сталість осмотичного тиску рідин внутрішнього середовища (осмос - процес дифузії розчинника з менш концентрованого розчину в більш концентрований через вибірково проникну мембрану);
• синтез вітаміну D3, гормонів і речовини, що стимулюють утворення еритроцитів;
• здатні знешкоджувати деякі токсичні продукти обміну.
сечовід – парний органтрубчаста протока яка  з'єднує ниркову миску зі сечовим міхуром, по якій сеча постійно відтікає від нирок. 
сечовий міхурм'язовий утвір у передній порожнині малого тазу, у якому збирається сеча
сечівник (сечовивідний канал)трубчастий орган, по якому сеча виводиться з організму

Значення сечовидільної системи:
видільнавидалення з організму кінцевих продуктів обміну
регуляторнапідтримання сталості внутрішнього середовища ( регулює водно-сольовий баланс, артеріальний тиск, об'єм рідин внутрішнього середовища).


НИРКА – це парний орган, що містяться у черевній порожнині з обох боків хребта на рівні попереку. Права нирка завжди розташовується на 2-3 см нижче лівої, причому ліва нирка своєю верхівкою торкається шлунка і підшлункової залози, права — печінки.

Зовнішня будова нирки.
Нирка має близько 10 см у довжину, 6 см у ширину.
Нирка дорослої людини має масу майже 150 г. 
Нирка має бобоподібну форму (за своєю формою нагадує насінину боба).
Своїм внутрішнім увігнутим боком обернена до хребта. 
З внутрішнього увігнутого боку нирки є заглиблення - ниркові ворота.
У нирку через ниркові ворота входять артерія та нерви.
З нирки через ниркові ворота виходять вена, лімфатичні судини та сечовід.

Внутрішня будова нирки.
Кожна нирка вкрита щільною сполучнотканинною оболонкою, під нею знаходиться жирова тканина, що захищає їх від механічних упливів та температурних перепадів, утримує в певному положенні. 
Складається з двох шарів: зовнішній шар утворює кіркову речовину, внутрішній шар утворює мозкову речовину.
Кірковому шару численні кровоносні судини надають темно-червоне забарвлення. У ньому містяться нефрони (від грец. нефрос - нирка) — структурно-функціональні одиниці нирки. У кожній нирці понад 1 мільйон нефронів – мікроскопічних структур, які складають основну масу нирок і  здійснюють основні процеси сечоутворення, проміжки між якими заповнені сполучною тканиною. 
Мозковий шар світлішого кольору. У ньому розміщені збірні трубочки – продовження звивистих  канальців другого порядку багатьох нефронів, що зростаються. Збирні трубочки сполучаються у збирну протоку. Збирні протоки формують 8–15 ниркових пірамід – конусоподібні утвори, основа яких примикає до кіркової речовини. З верхівки пірамід 10-20 протоками відкриваються нирковими сосочками у порожнину малих ниркових чашок, , що об'єднуються в ниркову миску – резервуар, в якому збирається сеча перед надходженням у сечовід. 

Будова нефрона.
Нефрон утворений нирковим тільцем - капсулою і системою звивистих канальців (два звивисті канальні з петлею між ними).
Стінки всіх структур (канальці, дві стінки капсули) нефрона  утворені одним шаром епітеліальних клітин.
Ниркове тільце оточене капсулою, у середині якої міститься клубочок капілярів. Капсула має дві стінки, які утворюють щілину – порожнину  капсули, саме в цю щілину надходить частина крові, яка має очиститися від рідких шкідливих речовин. 
Від щілини бере початок тоненька й довга звивиста трубочка – звивистий  каналець  першого порядку, стінки якого утворено епітеліальними клітинами з великою кількістю мікроворсинок Каналець із кіркового шару доходить до межі кіркової та мозкової речовини, де звужується, випрямляється і в мозковій речовині утворює петлю нефрону, яка повертається до кіркової речовини. 
Тут каналець знову стає звивистим, він називається уже каналець другого порядку. Каналець другого порядку відкривається в певну збирну трубочку (збирна трубочка – це продовження звивистих  канальців другого порядку багатьох нефронів, що зростаються). 
У кожній нирці загальна довжина всіх канальців становить близько 70-100 км, а їхня поверхня сягає 25 м2 для швидкого очищення крові від непотрібних речовин.

Нервова регуляція процесів сечоутворення у нирці.
 Роботу нирок контролюють нервові центри, розташовані в корі півкуль головного мозку: збільшення чи зменшення виділення сечі може відбуватися під впливом певних емоційних станів, стресів тощо.
 Нервова регуляція відбувається за рахунок вегетативної нервової системи: симпатичні нерви подають сигнали для звуження приносних артеріол для зменшення припливі крові до нирок і, відповідно, утворення сечі.

Нервово-гуморальна регуляція роботи нирок.
Нервова регуляція сечоутворення тісно пов'язана з гуморальною. 
У стінках кровоносних судин є особливі рецептори, які реагують на зміни концентрації мінеральних солей (сполуки Натрію, Калію, Кальцію, Магнію тощо) у крові. Коли їх концентрація у крові підвищується, збудження від цих рецепторів надходить до центру сечовиділення в гіпоталамусі проміжного  мозку, а звідти - до ендокринної залози, пов'язаної з головним мозком, - гіпофіза, і  гіпофіз починає виділяти більше антидіуретичного гормону (АДГ), або вазопресину, який підсилює реабсорбцію води в звивистих канальцях першого порядку. Дія АДГ приводить до зменшення кількості сечі, яка утворюється, але при цьому збільшується концентрація речовин, що виводяться. У результаті цього зменшується кількість сечі, вона стає більш концентрованою і з нею з організму виводиться надлишок солей. 
Зменшує виведення із сечею води також гормон адреналін, оскільки він звужує судини нирки.
Коли в організмі забагато води, гіпофіз виділяє менше гормону вазопресину, реабсорбція у звивистих канальцях послаблюється і зайва вода виходить із сечею.
Гормони тирозин й кортизон, що виробляються наднирковими залозами, теж збільшують утворення сечі.

Основні функції нирок людини: 
1) видільна (видалення сечовини, надлишку води, солей, токсичних і чужорідних сполук); 
2) гомеостатична (підтримання оптимального для клітин вмісту солей, йонів, води у внутрішньому середовищі); 
3) регуляторна (утворення речовин, що регулюють артеріальний тиск, кровотворення, обмін солей).


СЕЧОВІД – парний орган, що являє собою трубчасту протоку, яка  з'єднує ниркову миску зі сечовим міхуром, по якій сеча постійно відтікає від нирок.
Діаметр сечоводу 4-9 мм, довжина 30-35 см.
Ззовні стінка сечоводу вкрита шаром сполучної тканини.
Середній шар утворений м'язовою тканиною, її непосмуговані м'язи забезпечують перистальтичні (хвилеподібні) скорочення стінки.
Внутрішній шар вистелений епітелієм зі слизовими клітинами, наявність слизу запобігає подразненню стінок сечоводу сечею.


СЕЧОВИЙ МІХУР - це порожнистий орган, який слугує для накопичення та виведення сечі. 
Сечовий міхур розміщується у передній порожнині малого тазу. 
Вміщує більше 0,5 л сечі. Вторинна сеча за рахунок скорочень гладеньких м'язів стінок сечоводів надходить у сечовий міхур безперервно зі швидкістю 50 мл/год.
Зовні сечовий міхур укритий сполучнотканинною оболонкою.
М'язова оболонка міхура побудована з трьох шарів м'язів. 
Внутрішня поверхня міхура вистелена багатошаровим епітелієм, який захищає стінки міхура від подразнення сечею. 
Міхур має складки, за рахунок яких він розтягується, коли наповниться.
Вихід із сечового міхура оточений круговими м'язами (сфінктером) для відкривання або закривання виходу до сечівника (сечовивідного каналу), що забезпечує періодичне сечовипускання.

Нервова регуляція випускання сечі із сечового міхура.
Сечовипускання – це складний рефлекторний акт, центр рефлексу сечовипускання міститься у крижовому відділі спинного мозку. Оскільки вихід із сечового міхура у сечівник закритий двома м'язовими потовщеннями – сфінктерами, сеча не може вільно витікати назовні. 
У дітей сечовиділення відбувається 6-7 разів на добу, у дорослої людини — 4-6 разів.
Мимовільне сечовипускання.
Коли сечовий міхур наповнюється сечею (близько 300 мл), його стінки розтягуються, що спричинює подразнення механорецепторів, розташованих у його стінках. Нервові імпульси по чутливих нейронах надходять до центру сечовипускання, розміщеного у крижовому відділі спинного мозку. Він посилає нервові команди на розслаблення сфінктера та скорочення м'язів стінок міхура і сечівника, щоб сечу вивести назовні.
Мимовільне сечовипускання спостерігається у маленьких дітей та при певних захворюваннях.

Довільне сечовипускання (людина здатна свідомо здійснювати акт сечовипускання).
Коли у сечовому міхурі збирається певна кількість сечі він розтягується, а рецептори його стінок подразнюються. Нервові імпульси по чутливих нейронах надходять до центру сечовипускання, розміщеного у крижовому відділі спинного мозку. Але його контролюють певні центри кори великих півкуль головного мозку, тому людина відчуває позиви до сечовипускання, а імпульси  від них гальмують або збуджують центр сечовипускання в спинному мозку. 
При збудженні одночасно розслаблюються (відкриваються) сфінктери та скорочуються м'язи стінок міхура і сечівника, завдяки чому сеча виводиться з організму, при гальмуванні сечовипускання цього не відбувається.
У дітей довільне сечовипускання встановлюється у віці два-три роки.


СЕЧІВНИК — це трубка, що виводить сечу, яка накопичилася в сечовому міхурі, з організму.

У чоловіків сечівник має довжину 18 см, у жінок 3-4 см.


ЗАВДАННЯ
Тест на тему « Видільна система»
І варіант
1. Чи правильним є твердження, що нефрон є функціональною одиницею нирок?
а) Так
б) Ні

2. Із поданого переліку органів виберіть ті три, що належать до сечовидільної системи:
а) нирки
б) сечівник
в) сечовий міхур
г) легені
д) шкіра

3. Із поданого переліку органів виберіть той, де відбувається утворення первинної сечі:
а) у петлі нефрона
б) у збірних канальцях
в) у нирковому тільці
г) у звивистих канальцях першого порядку

4. Із поданого переліку органів видільної системи виберіть ті два, що є парними:
а) сечівник
б) сечовий міхур
в) сечовід
г) нирка


5. Визначте правильну послідовність розташування органів сечовидільної системи по порядку їх розміщення в напрямку від зовнішнього середовища:
а) сечівник
б) сечовий міхур
в) сечовід
д) нирка

6. Визначте правильну відповідність між органами сечовидільної системи та їх  функціями:
1 нирка
1 утворення сечі
2 сечовід
2 проведення сечі до сечового міхура
3 сечовий міхур
3 накопичує сечу
4 сечівник
4 виводить сечу з організму

5 продукує антидіуретичний гормон


                                   ІІ варіант
1. Чи правильним є твердження, що нефрон є функціональною одиницею нирок?
а) Так
б) Ні

2. Із поданого переліку органів виберіть ті три, що не належать до сечовидільної системи:
а) легені
б) сечівник
в) сечовий міхур
г) жовчний міхур
д) шкіра

3. Із поданого переліку органів виберіть той, де відбувається утворення вторинної сечі:
а) у петлі нефрона
б) у збірних канальцях
в) у нирковому тільці
г) у звивистих канальцях

4. Із поданого переліку органів видільної системи виберіть ті два, що є непарними:
а) сечівник
б) сечовий міхур
в) сечовід
г) нирка


5. Визначте правильну послідовність розташування органів сечовидільної системи по порядку їх розміщення в напрямку від внутрішнього середовища:
а) сечовід
б) сечовий міхур
в) нирка
д) сечівник

6. Знайдіть невідповідність між органами сечовидільної системи та їх  функціями:
1. нирка –                а) накопичує сечу
2. сечовід –             б) виводить сечу з організму
3. сечовий міхур – в) утворення сечі
4. сечівник –           г) проведення сечі до сечового міхура






Роль шкіри у виділенні продуктів життєдіяльності

Функції шкіри:
  • Являється бар'єром між зовнішнім середовищем і внутрішнім середовищем організму.
  • Захищає організм від інфекції, механічних і фізичних ушкоджень і втрати рідини. Крім того в шкірі ще є потові і сальні залози, які виділяють піт і жир, у яких містяться кислоти, що служать хімічними засобами захисту від грибів і бактерій.
  • Відіграє важливу роль у регуляції температури тіла (звуження і розширення кровоносних судин, виділення поту, на шкірі росте волосся, яке створює захист від холоду).
  • Один з органів почуттів (знаходяться фізичні рецептори, що сприймають тиск, біль, холод, тепло).
  • Один з органів виділення (з потом видаляються продукти розщеплення білків, вода, солі).
  • Місце депонування енергетичного матеріалу - жирів, а при певних умовах - води, мінеральних солей, вітамінів (особливо вітаміну D3, який тут і утворюється).
  • Виконує дихальну функцію (шкірне дихання становить 1% загального газообміну).
Шкіра складається з трьох шарів:
  • Епідерміс (зовнішній шар).
  • Дерма (власне шкіра - середній).
  • Підшкірна жирова клітковина (внутрішній).
Епідерміс (надшкір'я) 0,07-2,5 мм - представлений багатошаровим плоским зроговілим епітелієм. Його глибокі шари складаються з клітин, які розмножуються і мають назву росткового епітелію.
Наближаючись до поверхні шкіри, клітини стають плоскими, зроговівають, злущуються і відпадають (зроговілий шар). Саме роговий шар захищає шкіру від механічних, хімічних пошкоджень, проникнення води і мікроорганізмів усередину тіла (мозолі - потовщений роговий шар), забезпечує регенерацію шкіри та очищення шкіри.
В ростковому шарі міститься пігмент меланін, який надає шкірі забарвлення й поглинає ультрафіолетові промені, захищаючи цим організм. Цей шар приймає участь у синтезі вітаміну D.
В епідермісі містяться чутливі нервові закінчення.
Дерма (власне шкіра) - щільна сполучна тканина товщиною 4 мм. В ній виділяють сосочковий і сітчастий шари.
  • а) Сосочковий шар складається з пухкої сполучної тканини і утворює сосочки, які впинаються в епідерміс. Відповідно їм на поверхні шкіри утворюється рельєфний малюнок з ліній різної конфігурації. Їхня форма й розташування індивідуальні (дерматогліфіка). Цим широко користуються в криміналістиці та судово-медичній практиці (дактилоскопія). Сполучна тканина цього шару крім клітин містить галогенові і еластичні волокна, які зумовлюють міцність і пружність шкіри. Шар пронизаний кровоносними і лімфатичними судинами, нервовими волокнами і закінченнями. Тут розташовані клітини з пігментом, м'язові клітини. Вони беруть участь у підніманні волосся, у виділенні секретів шкірних залоз, підтримують пружність шкіри. Сосочковий шар здійснює живлення епідермісу, в якому немає кровоносних капілярів.
  • б) Сітчастий шар - еластичні і колагенові волокна, створюють переплетення. Завдяки своїй еластичності шкіра не перешкоджає рухам людини. У цьому шарі залягають сальні і потові залози, волосяні сумки, рецептори.
Волосяні сумки - утворення, в яких знаходяться корені волосся. Сюди підходять кровоносні судини, нерви і м'язи. М'язи випрямляють волосся, рефлекторно скорочуючись при охолодженні тіла, з'являється "гусяча шкіра".
     
Сальні залози розміщені біля коренів волосся, виділяють жир, який змазує волосся і шкіру - попереджуючи тим самим від пересихання, надмірному випаровуванні води і мікроорганізмів. За добу виділяється до 20 гр шкірного сала. Багато сальних залоз є на шкірі обличчя, але тут вони не зв'язані з волосяними мішечками (2 млн).
Процес тепловіддачі. Організм віддає теплову енергію за допомогою фізичних процесів:
  • Тепловипромінювання (рух нагрітого тілом повітря).
  • Теплопроведення (віддавання тепла речам - одягу, повітрю) - за звичайних умов не має великого значення, одяг - поганий провідник тепла.
  • Випаровування води з поверхні тіла (потовиділення) і легень, а також з калом та сечею.
Тепловипромінювання та випаровування перебігають з різною інтенсивністю і залежать від:
  • Зовнішньої температури
  • Вологості повітря
  • М'язового напруження
  • Товщини підшкірно-жирової клітковини.
В умовах холодного повітря шкіра перешкоджає тепловіддачі за рахунок звуження просвіту судин і зменшенню кількості крові, яка циркулює ними, при цьому зменшується потовиділення. При підвищенні вологості повітря знижується тепловіддача.
Під час фізичних навантажень збільшується тепловіддача.
Чим тонша товщина підшкірно-жирової клітковини, тим більша тепловіддача.
Гігієна шкіри. Профілактика захворювань шкіри. Забруднення шкіри приводить до порушення її функцій.
Основним способом догляду за шкірою є миття, при якому з поверхні шкіри усуваються пил, мікроби, шкірне сало, піт, рогові лусочки, а також різні речовини, що забруднюють шкіру в процесі роботи.
Мити тіло рекомендується 1-2 рази на тиждень теплою водою, використовуючи туалетне мило, мочалку чи губку. Це попереджає не тільки запальні процеси шкіри, а й розвиток педикульозу, корости.
Миття повинно супроводжуватись обов'язковою зміною натільної і постільної білизни (в ношеному до миття одязі вміщуються високі концентрації речовин, які виділились з потом і можуть всмоктуватись розігрітою, під час миття, шкірою в кров і лімфу.
Шкіру шиї, пахових западин і під молочними залозами слід щодня мити. Людям, що працюють на виробництві, де багато пилу чи велике фізичне навантаження, по закінченні роботи необхідно приймати теплий душ.
Умивання обличчя вранці і після денної роботи, миття рук по мірі забруднення і витирання чистим рушничком.
Профілактика захворювань шкіри. Стан шкіри залежить від різних хвороботворних чинників довкілля, стану організму і догляду за нею.
Чистота шкіри - одна з важливих умов здоров'я людини.
Однією з найчастіших хвороб шкіри є дерматит - запалення шкіри. Дерматити спричиняють хвороботворні мікроорганізми. Вони також можуть виникати при ураженні шкіри кислотами, лугами або внаслідок зовнішнього застосування лікарських засобів. Частою причиною дерматитів є механічна травма шкіри (укус комах), косметичні креми, лосьони, надмірне засмагання. При дерматиті виникає почервоніння шкіри, її набряк, свербіння, пухирі.
Гноячкові захворювання шкіри спричиняють стафілакоки, які дуже поширені в природі і завжди є на шкірі. У разі недотримання правил гігієни, порушення функціонування імунної системи, вони виявляють свою хвороботворну дію. До розвитку цих захворювань часто призводять механічні ураження шкіри - порізи. Розчухи, надмірна пітливість шкіри.
Грибкові ураження шкіри є дуже загрозливими хворобами; грибки передаються через постільну білизну, рушники, взуття, воду в басейнах. Утворюються виразки, що мокнуть, сверблять, стають воротами для інфекції. Хворобливий процес поширюється по організму, виникають різні ускладнення (нагноєння, бешиха).
Бешиха - підвищення температури тіла до 40˚С, озноб, на ураженій шкірі виникає почервоніння. Уражене місце болить, пече, виникають пухирі, а в тяжких випадках - змертвіння шкіри. Бешиха може ускладнюватися запаленням мозкових оболонок (менінгіт) та поширення стрептокока по всьому організму (сепсіс). Внаслідок бешихи може відбуватися порушення лімфовідтоку в ураженому місці з виникненням слоновості.
Стригучий лишай - хвороба, що спричинюється грибом, який уражує волосся, нігті, шкіру.
Профілактика грибкових захворювань полягає у дотримуванні правил особистої гігієни.
Себорея - хвороба пов'язана з розладом діяльності сальних залоз. Функціональна діяльність сальних залоз залежить від стану залоз внутрішньої діяльності, нервової системи, загального обміну речовин, вітамінного забезпечення організму.
При порушення правил особистої гігієни можуть виникнути такі хвороби, як короста (спричиняє коростяний кліщ) та педикульоз (вошивість спричиняється головною або платяною вошею).
На кожному квадратному сантиметрі шкіри неохайної людини виявляють до 40 тис мікроорганізмів, серед яких є і хвороботворні. Клітини чистої шкіри виділяють речовину, яка має бактерицидні властивості і згубно діє на хвороботворні мікроорганізми. Ось чому треба завжди стежити за чистотою своєї шкіри.
Потові залози - мають вигляд трубочок, що починаються щільно закрученим клубочком, вивідна протока відкривається на поверхні шкіри отвором. Клубочки обплетені капілярами, крізь стінки яких з крові у потові залози потрапляє вода з мінеральними солями, сечовиною та іншими речовинами. Так утворюється піт, який за своїм складом подібний до сечі, але значно меншої концентрації. За добу у спокої - 500 мл поту.
Рецептори (термо-, механо-, барорецептори, больові рецептори) - не зібрані в окремий орган чуття, а розсіяні по всій шкірі. Густота розташування шкірних рецепторів не скрізь однакова.
Підшкірна жирова клітковина - найглибший шар шкіри. Представлена пухкою сполучною тканиною, волокнами і великою кількістю жирових клітин. Товщина шару різна і залежить від способу життя, харчування, стану здоров'я та обміну речовин. Крізь неї в дерму проходять кровоносні судини і нерви.
Їх функції: збереження тепла, пом'якшення ударів (амортизаційна функція), захист внутрішніх органів, депо жиру, зв'язок шкіри з внутрішніми тканинами тіла.
Похідні шкіри людини - волосся і нігті.
Волосся - є похідним роговим дерми. У волосині розрізняють стрижень та корінь. Корінь закінчується волосяною цибулиною і розташований у волосяному мішку (фолікулі). Знизу у волосяну цибулину входить волосяний сосочок, до якого підходять кровоносні судини і нерви.
Стрижень виступає над поверхнею шкіри, складається з мозкової речовини, вкритою щільною кутикулою. Мозкова речовина - зроговілі клітини, що містять кератин, меланін та пухирці повітря. Кутикула - один шар без'ядерних клітин, які черепицеподібно прилягають одна до одної.
На голові близько 150 тисяч волосин. Нормальна швидкість росту волосся на голові: 1 см за місяць, а загальний термін життя кожної волосини - 4-5 років. За добу у середньому в людини випадає 30-50 волосин. Ріст волосся регулюється нервовою та ендокринною системою.
Нігті - зроговілі пластинки (тонкі та прозорі) на кінчиках пальців. Ніготь складається з кореня, тіла та вільного краю, лежить у нігтьовому ложі, утвореному сполучною тканиною і зародковим шаром епідермісу (матрикс - йде ріст нігтя). Корінь і бічні частини нігтя прикриті складкою шкіри - нігтьовим (кутикулою) валиком. Ніготь складається з кератину - твердого волокнистого білка. Нігтьове ложе інтенсивно кровопостачається, тому ніготь має рожевий корінь. Швидкість росту нігтя - 0,1 мм за добу.
Роль шкіри в теплорегуляції організму людини
Всі ферменти клітин, які беруть участь в обміні речовин та енергій, можуть нормально працювати тільки за незначного коливання температури - 36˚С - 37˚С. При зниженні (30˚С) або підвищенні (42˚С) температури, ферменти клітин руйнуються, обмін речовин припиняється, людина помирає. Підтримання сталості температури тіла забезпечує процес теплорегуляції, що триває впродовж усього життя людини. Він зумовлює: утворення тепла в організмі - теплоутворення і віддавання тепла організмом - тепловіддачу.
Процес теплоутворення відбувається переважно хімічним шляхом, коли при розкладанні та окисленні в мітохондріях жирів, вуглеводів і білків вивільняється енергія АТФ, більша частина якої використовується на утворення теплої енергії.
Найбільше тепла в організмі людини виробляють органи з напруженим обміном речовин (печінка, скелетні м'язи). Регуляція теплоутворення відбувається за рахунок нервово-гуморальних механізмів і хімічним шляхом - підсилення або послаблення обміну речовин та енергії. Впливають на цей процес температура довкілля та стан фізичної активності.
В холодну погоду теплоутворення в м'язах зростає і холод діє на відповідні рецептори шкіри, вони підсилюють імпульси до головного регулятора вегетативних функцій - гіпоталамуса. У ньому є два центри - теплоутворення та тепловіддачі. Збуджуючись, центр теплоутворення надсилає сигнали до тих ланок організму, що відповідають за підвищення обміну речовин та енергії: симпатичної НС, щитовидної залози, печінки, скелетних м'язів, наднирникових залоз.


ЗАВДАННЯ
– Чому треба завжди стежити за чистотою шкіри?
– Які гігієнічні вимоги до одягу?
– Які гігієнічні вимоги до взуття?






Комментариев нет:

Отправить комментарий