Шкідливий вплив вживання алкоголю
Людський організм переробляє етанол зі швидкістю приблизно 7 г за годину.
Етанол широко застосовують у різних галузях народного господарства. З етанолу виготовляють також алкогольні напої. Та слід врахувати, що етанол це – отруйна наркотична речовина! Багато хто вважає, що невеликі дози алкоголю не шкодять, але це не так, оскільки етанол легко розчиняється у воді, то він відразу ж вбирається органами травлення й розноситься кров’ю по всьому тілу. Малі молекули алкоголю легко змішуються з водою й розчиняються у жирах, а тому легко проходять через оболонку клітин й уже в ротовій порожнині всмоктуються в кров, до 20% всмоктуються в шлунку, 80% – в кишківнику. Оскільки клітини мозку багаті жирами, то в ньому його накопичується найбільше. Особливо швидко це відбувається на порожній шлунок. Уже за годину його концентрація в крові досягається максимуму, і настає стан сп’яніння. Близько 90% етанолу тимчасово затримується в печінці, де за допомогою ферментів він перетворюється в отруйний для організму оцтовий альдегід. Вплив останнього на організм дуже поганий й супроводжується блюванням й запамороченням.
Спиртні напої викликають захворювання нервової системи: руйнують нервові клітини, гальмують мозкові центри, пов’язані з формуванням емоцій. Вживання алкогольних напоїв спершу викликає стан ейфорії, зняття стресу, душевного задоволення. Учені встановили, що вживання навіть невеликих доз спиртного утруднює передавання нервових імпульсів, призводить до розладу активного мислення.
Під впливом етанолу у людини послаблюється увага, загальмовується реакція, порушується координація рухів. Якщо доросла людина випиває 50 мл горілки, прискорюється серцебиття, розширюються судини, знижується тиск, підвищується апетит. 100 мл горілки викликає штучне підвищення настрою в результаті збудження нервової системи, втрату контролю над діями. При регулярному вживанні страждає пам’ять, інтелект, з’являються гнів, роздратування, втрата інтересу до повноцінного життя, депресії, людина поступово деградує. Порушується гормональна діяльність різних органів, на основі порушення нервової системи розвиваються психози, відомі як «біла гарячка» й «галюцинації».
Якщо в кров потрапляє 0,15% алкоголю, наступає втрата контролю над м’язами, при наявності 0,3% – втрата свідомості; при 4-5% – відбувається параліч дихання й смерть
Алкоголь призводить до порушення роботи всіх систем організму. Порушується вітамінний обмін, пригнічується функція головного мозку, зникає апетит й почуття голоду. При глибокому сп’янiннi пригнiчується дихання, легенi переповнюються кров’ю, вiдбуваються крововиливи в тканину й з’являються мiсця для запалення, сприятливi для появи туберкульозу.
Пошкоджується печінка, вона вже не може виконувати свою функцію – знешкоджувати токсичні продукти розпаду. Печiнка зморщується, стає щільна, клітини відмирають й на їх місці розростається сполучна тканина. Розвивається цероз печiнки – людина худне, в черевнiй порожнинi набирається рiдина й хворi швидко помирають. Присутність у крові алкоголю може викликати цироз та рак печінки.
При вживаннi алкоголю вiдбувається запалення слизової оболонки шлунка, що веде до виникнення гастритiв й виразки. На основi цього може виникнути запалення пiдшлункової залози. Алкоголь впливає й на серцево-судинну систему. Перепади тиску й пульсу можуть призвести до iнфаркту, крововиливу в мозок.
В алкоголіків вiдбуваються частковi змiни в хромосомному наборi, статевi клітини стають неповноцiнними, при заплiдненнi з них формується неповноцiнний зародок, що веде до народження хворих дітей. Дiти можуть народжуватися з такими вадами як: розщеплена верхня губа (заяча губа), незарощене верхнє піднебіння (вовча паща), вадами серця, недорозвиненими кiнцiвками або змiнами в інших органах. Дiти, народженi без видимих вад, можуть вiдставати у фiзичному розвитку, часто хворiти. В тяжких випадках народжуються дiти розумово вiдсталi.
В алкоголіків вiдбуваються частковi змiни в хромосомному наборi, статевi клітини стають неповноцiнними, при заплiдненнi з них формується неповноцiнний зародок, що веде до народження хворих дітей. Дiти можуть народжуватися з такими вадами як: розщеплена верхня губа (заяча губа), незарощене верхнє піднебіння (вовча паща), вадами серця, недорозвиненими кiнцiвками або змiнами в інших органах. Дiти, народженi без видимих вад, можуть вiдставати у фiзичному розвитку, часто хворiти. В тяжких випадках народжуються дiти розумово вiдсталi.
В наші дні в свiтi нараховується близько 100 млн. розумово вiдсталих людей, причиною чого є алкоголiзм.
Алкоголізм – захворювання, що характеризується систематичним паталогічним потягом до вживання спиртних напоїв, розвитком психічної і фізичної залежності від алкоголю. У разі тривалого перебігу хвороба супроводжується стійкими психічними й соматичними розладами, що призводить до смерті.
Шкода, якої завдає алкоголь:
- відмирання клітин мозку, втрата пам’яті, агресивність, деградація;
- погіршення зору, мови, координації рухів;
- рак ротової порожнини, горла, грудних залоз, печінки;
- імовірність серцевої недостатності, м’язова слабкість;
- накопичення жирів у печінці, збільшення в розмірі, поява рубців, цироз;
- послаблення імунної системи, виразки, запалення підшлункової залози;
- небезпека народити фізично чи розумово відсталу дитину для вагітних.
Спиртні напої можуть приносити задоволення. Але якщо людина не знає міри, алкоголь стає причиною пригнічення, різних захворювань й навіть смерті.
Шкідливим вважається таке вживання алкоголю, яке тягне за собою якісь негативні наслідки. Алкоголь послаблює в людини самоконтроль й стриманість. Деколи під впливом спиртного людина не здатна правильно розцінити чиїсь дії чи слова, тому у відповідь може повестися агресивно.
Кожна порція цих напоїв містить приблизно однакову кількість чистого спирту:
- пляшка пива – 330 мл 5 %;
- чарка горілки – 40 мл 40 %;
- бокал вина – 140 мл 12 %;
- чарка лікеру – 70 мл 25 %.
Шкідливий вплив наркотичних речовин на організм людини
При вживанні наркотиків розвивається наркоманія – захворювання, при якому психічний і фізичний стан людини, її самопочуття й настрій цілком залежать від наявності в організмі наркотика. За його відсутності розвивається синдром відміни (абстиненція) – дуже важкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах.
Наркотики особливо небезпечні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю.
Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші, ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров (при використанні одного шприца для ін’єкцій декількома людьми), а наркотики призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу головного мозку, нервову систему і разом з цим – на самоконтроль.
Під дією наркотиків нервові клітини просто згорають. Різко знижується захисна реакція організму.
Багаторазове проколювання вен може призводити до утворення тромбів і рубців. Коли тромби відриваються й потрапляють до кровообігу, а відтак до серця й легенів, може настати смерть – тромб закриває доступ крові до життєво важливих органів. Бактерії, потрапляючи з нечистої голки до кровообігу, циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, призводячи до серйозного захворювання – "бактеріального ендокардиту”, для якого характерні такі симптоми як жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, симптомами якого є сильний жар і конвульсії. В усіх цих випадках можлива кома або смерть.
У жінок, котрі вживають наркотики під час вагітності, можуть народитися мертві діти або ж діти з дуже серйозними вадами: клишоногістю, відсутністю кінцівок, розщепленим піднебінням, "заячою губою”, дефектами внутрішніх органів.
Вживання дурманних токсичних речовин (тобто летких речовин, які використовують у побутовій хімії, бензині тощо) може пригнічувати функції дихання (можлива навіть зупинка дихання), порушення серцевої діяльності, а часом – непритомність і навіть смерть.
При вживанні наркотиків різко погіршуються пам’ять, здатність до логічного мислення, засвоювання нової інформації, зосередження. Глибоко деформується особистість людини, розвиваються серйозні психічні захворювання. Процес деградації особистості дуже швидкий. У 30-40 років наркомани і виглядають, і почуваються, і поводять себе, як старі.
Чим небезпечні наркотики?
Вони змінюють свідомість людини і руйнують її пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття й емоції, також викликають сильну психологічну й фізичну залежність, їх уживання пов’язане зі смертельними випадками. Крім того, вживання ін’єкційних наркотиків значно підвищує ризик ВІЛ-інфікування.
Чим приваблюють людей, аби ті почали вживати наркотики? Які міфи найпоширеніші?
Люди, що розповсюджують наркотики, діють, як справжні рекламні агенти, і переконують своїх потенційних клієнтів у привабливості наркотиків:
- · будеш довго танцювати, не відчуваючи втоми;
- · відчуєш кайф, "подивишся мультики”;
- · це вирішить твої проблеми, зменшить тривожність;
- · вживання наркотиків – твоя власна справа;
- · у житті все треба спробувати...
Але вони безсоромно обманюють вас, а можливо, і себе! Тому насправді:
- · втому ти відчуєш вранці, коли не зможеш підвестися з ліжка, а почуватимешся, як побитий собака;
- · так званий "кайф” відчувають не з першого, а часто – навіть не з другого разу, тому що цьому стану новачка мають навчити "досвідчені” друзі.
- · уживання наркотика не вирішує проблем, це просто дезертирство від справжнього життя, коли треба на свіжу голову мобілізувати себе та вирішити проблему без дурману;
- · це тільки здається, що вживання наркотиків – твоя особиста справа: важко собі уявити, скільки клопоту ти спричиниш родичам і друзям.
Тютюнокуріння та його наслідки
Мило, його склад, мийна дія
Органічні розчинники, їх застосування
Розчинники – рідини, які застосовують для розчинення різних речовин, здебільшого твердих. Всі розчинники поділяють на дві групи: неорганічні й органічні. Серед неорганічних розчинників найбільше практичне значення має вода, що є універсальним розчинником. Органічні розчинники менш універсальні. Кожний з них розчиняє лише обмежену кількість твердих або рідких речовин.
Відомо багато органічних сполук, які застосовують як розчинники, з них найпоширенішими є:
- вуглеводні – петролейний ефір, уайт-спірит, бензин, гас, толуол, ксилол, пропан, гексан й інші;
- спирти – ізопропіловий, аліловий, метиловий, етиловий тощо;
- аміни – диметиламін, етиламін, анілін;
- кетони – ацетон, метилетилкетон тощо;
- хлорорганічні сполуки – дихлоретан, хлороформ, тетрахлоретан;
- сполуки, що містять Нітроген – нітрометан, нітробензен тощо.
- естери – метилацетат, етилацетат, амілацетат, бутилацетат.
Часто застосовують суміші різних розчинників. Переважна більшість органічних розчинників є горючими й леткими, тому з повітрям вони утворюють вибухові суміші. Майже всі вони є отруйними.
Використання органічних розчинників
Органічні розчинники широко застосовують у різних галузях промисловості – лакофарбовій, текстильній, виробництві пластмас, вибухових речовин, медицині, у сільському господарстві та інших.
У лакофарбовій промисловості застосовуються для доведення до робочої в’язкості різних оздоблювальних матеріалів – грунтівок, шпаклівок і лаків. Крім того, вони використовуються для миття апаратури, інструментів і рук працюючого.
Скипидар прискорює сушіння масляних покриттів, розчиняє віск, сірку, фосфор, солі жирних кислот.
Уайт-спірит (лаковий гас) утворюється в процесі перегонки нафти, займає проміжне положення між бензиновою і гасовою фракцією.
Бензен зазвичай містить домішки толуолу й ксилолу, у воді нерозчинний, вогненебезпечний, утворює в повітрям вибухові суміші. Пари бензену отруйні. Добре розчиняє каніфоль, каучук, камфору.
Бутиловий спирт є добрим розчинником лаків, покращує їх розлив.
Етилетиленгліколь хороший розчинник для нітроцелюлози. Має малу швидкість випаровування, що для нітролаків дуже важливо – плівка лаку виходить гладкою, з гарним блиском і легко полірується.
Як розчинник етиловий спирт має широке застосування в фармацевтичній технології, в основному для виготовлення розчинів для зовнішнього і внутрішнього використання, а в багатьох випадках для приготування ін’єкційних ліків. Спиртові розчини з масовою часткою спирту 15-20% мають бактерицидні властивості, що дозволяє застосовувати їх з метою дезинфекції аптечного посуду, хірургічних інструментів, рук. У фармакологічному відношенні спирт є представником групи речовин наркотичної дії. Розчин етилового спирту будь-якої концентрації зберігають в добре закупорених пляшках в прохолодному місці, далеко від вогню.
Гліцерин використовують для виготовлення лікарських препаратів. В гліцерині добре розчинні – танін, атропін сульфат, ацетилсаліцилова кислота, калій йодид, анестезин, цинк сульфат та інші. Гліцерин нерозчинний у жирних маслах, практично нерозчинний в естерах, але змішується з водою і етанолом. Розчинення лікарських речовин у гліцерині проводять на водяній бані (40-50°С
Попередження забруднення довкілля при використанні органічних сполук у побуті.
Розрізняють такі види забруднень: фізичні, біологічні та хімічні. Хімічні поділяють на природні та антропогенні. Природні: дія бактерій, стихійні лиха, природні геологічні процеси (пилові бурі, виверження вулканів). Антропогенні: енергетика, транспорт, сільське господарство, промисловість, комунально-промислові системи, пил, шум.
Антропогенне забрудненя – виникає в результаті діяльності людей, в тому числі їх вплив на інтенсивність природного забруднення.
Біосфера володіє великими екологічними резервами. Верхні шари атмосфери захищають нашу планету від згубних для живого космічних сонячних променів. Однак дії людини призводять до різко негативних наслідків, з якими екологічні системи не можуть справитися. Наслідки: забруднення хімічними речовинами: отруєння і забруднення прісної води; порушення геохімічних циклів; нераціональна спустошлива експлуатація природних ресурсів, що порушує здатність природи до самовідновлення; порушення клімату планети; винищення тварин і рослин, зникнення багатьох біологічних видів.
Основні забруднювачі (за даними міжнародних експертів): SО2, СО, СО2, Hg, Pg, Cd, нітроген оксид, нафта, аміак, нітрати, хлорорганічні сполуки, окремі мікробні забруднювачі крім того: інші метали, органічні розчинники, пил, сажа, смолисті речовини.
Дія забруднювачів на оточуюче середовище
На атмосферу: смог, озонові діри, парниковий ефект, кислотні осади, потепління клімату. Сучасна промисловість у все більшій кількості використовує фреони, які широко застосовуються як холодоагенти в домашніх холодильниках і рефрижераторах, як аерозольні розбризкувачі в балончиках з фарбою, лаком, парфумами. Для людини пари фреонів не шкідливі, проте вони надзвичайно стійкі й можуть зберігатися в атмосфері до 80 років. Пари фреонів з висхідними повітряними течіями потрапляють в стратосферу, де під впливом УФ-випромінювання сонця їхні молекули розпадаються, вивільняючи атоми Хлору. Ця речовина діє як дуже сильний каталізатор, розкладаючи молекули озону до кисню. Один атом Хлору здатен розкласти 100 тис молекул озону. Це спричиняє руйнуванню озонового шару.
Зниження температури Землі. Зниження прозорості атмосфери, зумовлене частинками пилу, аерозолів може бути причиною зменшення сонячної радіації, і, як наслідок, зниження температури земної поверхні. Зниження сонячної радіації всього на 1,6% здатне викликати катастрофічне зледеніння Землі.
На гідросферу: закислення водойм, нафтові плями, забруднення важкими металами. Особливе місце серед забруднювачів води посідають синтетичні миючі засоби. Ці речовини надзвичайно стійкі, зберігаються у воді роками. Більшість із них містить Фосфор, що сприяє бурхливому розмноженню у воді синьо-зелених водоростей і «цвітіння» водойм, яке супроводжується різким зниженням у воді вмісту кисню, «заморами» риби, загибеллю інших тварин.
На ґрунт: закислення, засолення, вилужування ґрунтів. У гонитві за врожаєм ґрунти почали орати глибше та частіше, вносити в них величезні кількості мінеральних добрив та пестицидів. У результаті на величезних площах степової та посушливої зон ґрунти втратили здатність вбирати й пропускати воду, їхня структура деградувала, вони перенасичені шкідливими сполуками. Повсюдно врожайність ґрунтів зменшується.
На живі організми: на рослин, на тварин, на людину.
Ртуть і її сполуки
Дуже небезпечні для людини і оточуючого середовища. Джерела ртуті – пестициди, люмінесцентні лампи, руди. Ртуть здатна накопичуватись й передаватися через харчові ланцюги (забруднена вода → планктон → планктоноїдні риби → риби → птахи) і погано виводиться із організму.
Дія на організм. Ртуть викликає психічні розлади, вроджені вади дітей (виродки).
У 60-ті роки в Японії в результаті отруєння рибою померло 50 рибалок і рибний промисел заборонили. На дні затоки Мінамата знаходиться біля 600 т. ртуті.
Свинець
Джерела забруднення: акумуляторні батареї, свинцеві труби, кабельні покриття, гази автомобілів, свинцеві фарби, пігменти, відходи ТЕС. Щорічно добувають 3 млн. т. свинцю.
Дія на організм. Порушує обмін речовин, являється інгібітором ферментів; у дітей викликає розумову відсталість, захворювання мозку. Він може змінювати кальцій у кістках. Органічні сполуки свинцю ще більш токсичні. ВООЗ він віднесений до самих небезпечних речовин.
Кадмій
Щорічно випускають його 20000 т. В Балтійське море щорічно потрапляє його 100 т. Використовується у гальваніці, виробництві полімерів, фарб пігментів, срібно-кадмієвих акумуляторів. В одній цигарці міститься 1-4 мг.
Дія на організм. Порушує ферментативний обмін, центральну нервову систему, накопичується в нирках (викликає утворення каменів). Одноразова доза 30-40 мг може бути смертельною.
Нагромаджуватись метали можуть як в певних організмах так і органах:
Аl плавуни | Y, La, Nd папороть | As, Sr бурі водорості |
Zn кишковопорожнинні губки | V асцидії | Ge молюски |
F хребетні | As, V, ТІ, Hg, Al волосся, нігті | Si хвощі, губки |
Fe бактерії, планктон | Zn, Sr статеві залози | Li деякі рослини |
V асцидії | Cd, Hg, Mn нирки | Cu мозок |
Cu мозок | Sn кишківник | Ва слизова оболонка ока |
Заходи захисту оточуючого середовища
Міжнародне екологічне співробітництво в галузі охорони природи розпочалося в 50-60-х роках. Було створено десятки органів, центрів і програм з охорони довкілля. Дуже важливо є «Партія морів», ЮНЕП, ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), МАГATE, громадська організація Грінпіс «Зелений світ».
Комментариев нет:
Отправить комментарий