Біологія 11-А клас


Одноклітинні організми – це організми, які складаються лише з однієї клітини, у якій здійснюються всі необхідні життєві функції, притаманні багатоклітинним організмам. Ці організми зустрічаються серед прокаріотів (бактерії, ціанобактерії, архебактерії) і серед основних царств еукаріотів. Є одноклітинні тварини (наприклад, амеба-протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька), одноклітинні рослини (наприклад, зелені водорості хламідомонада і хлорела, діатомові водорості), одноклітинні гриби (мукор, дріжджі). Одноклітинні організми, зазвичай, мають малі розміри, тобто є мікроорганізмами. Проте деякі одноклітинні тварини видимі неозброєним оком, а деякі багатоклітинні організми мікроскопічні. Одноклітинними були перші організми на Землі, але багатоклітинність у процесі еволюції незалежно розвивалася кілька разів. Клітини одноклітинних організмів поєднують властивості і клітини, і самостійного організму. Тому вони мають більші розміри, аніж клітини багатоклітинних організмів.
Колоніальні організми – це організми, які складаються з багатьох клітин одного чи декількох типів, що функціонують незалежно одна від одної. До колоніальних організмів належать колоніальні джгутикові (наприклад, вольвокс, евдоріна), колоніальні інфузорії (зоотамнії), колоніальні кишковопорожнинні (сифонофора, коралові поліпи) та ін. Колоніальними є організми, у яких особини дочірніх поколінь за безстатевого розмноження залишаються поєднаними з материнським організмом, утворюючи більш-менш складне поєднання – колонію. У рослинних джгутикових (евдоріна, гоніум) клітини колонії поєднуються між собою драглистою речовиною. А в колоній вольвокса окремі клітини не повністю ізольовані одна від одної, а пов'язані між собою тонкими цитоплазматичними містками. В інших, складніше організованих колоніях окремі особини можуть займати певне місце і виконувати спеціальні функції, важливі для всієї колонії. Наприклад, у сифонофор кожна колонія складається з видозмінених поліпів та медуз, які морфологічно та функціонально спеціалізовані. Взаємна інтеграція та спеціалізація, при цьому, досягає такої глибини, що колонія набуває рис єдиного організму.
Багатоклітинні організми – це організми, які складаються із сукупності клітин, групи яких спеціалізуються на виконанні певних функцій, утворюючи якісно нові структури: тканини, органи, системи органів. У більшості випадків завдяки такій спеціалізації окремі клітини не можуть існувати поза організмом. Багатоклітинними організмами є більшість рослин, грибів і тварин. Оскільки в здійсненні певної життєвої функції беруть участь клітини, тканини, органи, системи органів, то ця функція у багатоклітинних буде мати складніший і досконаліший характер. Спеціалізація складових частин багатоклітинного організму на виконанні певної функції робить їх залежними від інших частин, тому разом із диференціацією відбуваються процеси інтеграції, завдяки яким між частинами формуються внутрішні зв'язки (фізіологічні, генетичні, нервові, гуморальні та ін.), що обумовлюють підпорядкування їх організму як цілісній системі. Багатоклітинні організми поєднують молекулярний, клітинний, тканинний, органний і системний рівні.
Тканина – це сукупність клітин, подібних за будовою, походженням та виконуваними функціями. Утворюються тканини в багатоклітинних організмів унаслідок диференціації клітин. Диференціація клітин – процес виникнення відмінностей у будові та функціях клітин під час їхнього розвитку. Головними чинниками диференціації клітин є: а) відмінності цитоплазми ранніх ембріональних клітин, які обумовлені неоднорідністю цитоплазми яйцеклітини; б) індуковані впливи сусідніх клітин; в) вплив гормонів; г) вплив чинників довкілля та ін. Здійснюється цей важливий процес здебільшого в процесі зародкового розвитку і в деяких органах дорослого організму (наприклад, у кровотворних органах, гонадах). Диференціація клітин має, зазвичай, незворотній характер.
Молекулярно-генетичною основою диференціації клітин є активність специфічних для кожної тканини генів. Тканини виникають у більшості багатоклітинних тварин і вищих рослин, нижчі рослини і гриби тканин не мають.
Порівняльна характеристика тканин рослин та тварин
Ознаки
Тканини рослин
Тканини тварин
Міжклітинна речовина
Немає
є
З чого утворюються?
Від твірної тканини
Від зародкових листків
Основні типи
Твірні, покривні, провідні, механічні, основні.
Епітеліальні, сполучні, м'язові, нервова.
Органи – частина тваринного або рослинного організму, яка виконує одну або декілька функцій. Органи складаються з тканин різних типів, але, як правило, переважає один із них (наприклад, у серці переважає поперечнопосмугована серцева тканина). Ці структури багатоклітинних організмів характеризуються розташуванням, особливостями будови, виконуваними функціями тощо. Органи, виконуючи спільні функції, утворюють системи органів. У межах систем органи можуть послідовно з'єднуватися один з одним (наприклад, органи травного каналу) або бути "розкиданими" в організмі (наприклад, органи ендокринної системи). Усі органи організму взаємопов'язані і взаємодіють – корелюють. Кореляція є мірою залежності двох або більше випадкових величин. При цьому зміна однієї або кількох цих величин призводить до систематичної зміни іншої або інших величин. У процесі еволюції органи, в зв'язку з виконанням додаткових функцій, можуть видозмінюватися (наприклад, видозмінами пагона є вусики, вуса, колючки, бульби, цибулини, кореневища тощо).
Різноманітність органів
А. За функціями
Б. За наявністю порожнини: паренхіматозні – заповнені сполучною або основною тканинами (наприклад, легені, листок); порожнисті– мають всередині порожнину (наприклад, шлунок, стебло злакових).
В. За тривалістю існування: постійні– функціонують до кінця життя (наприклад, мозок, стебло); тимчасові – існують нетривалий час, а потім зникають (наприклад, плацента, квітка).
Г. За розташуванням: зовнішні (наприклад, очі, листок) та внутрішні (наприклад, серце, насінний зачаток).
Д. За походженням: гомологічні – мають однакове походження, але виконують різні функції (наприклад, лапа тигра і ласт тюленя, бульби картоплі і колючки глоду); аналогічні – мають різне походження, але виконують подібні функції (наприклад, крило метелика і крило птаха, колючки глоду і колючки кактуса).


У процесі розвитку в організмі рослин і тварин органи функціонально доповнюють один одного, формуючи фізіологічні та функціональні системи. Фізіологічні системи органів – це постійне поєднання органів, які виконують в організмі спільні життєво важливі фізіологічні процеси (наприклад, дихальна система для виконання функції дихання). В організмі багатоклітинних тварин і людини умовно розрізняють такі основні фізіологічні системи органів, як кровоносна, дихальна, травна, сечовидільна, статева, нервова та ін. Функціональні системи органів – це тимчасове поєднання органів різних систем для виконання певних функцій. Наприклад, під час бігу тварин узгоджено функціонують органи дихальної, кровоносної, опорно-рухової, нервової систем.





«Закінчи речення».
  1. Амеби рухаються за допомогою…
  2. У прісноводних найпростіших продукти обміну та надлишки води виводяться через… 
  3. Здатність організмів реагувати на зміни навколишнього середовища називається… 
  4. Інфузорія-туфелька рухається за допомогою… 
  5. Кисень у цитоплазму надходить через… 
  6. В інфузорії неперетравлені рештки їжі виводяться через… 
  7. Евглена зелена рухається за допомогою…
      Виконання тестових завдань.
Вибрати одну або декілька правильних відповідей.
  1. Які типи рухів клітин характерні для одноклітинних тварин?
а) війками                         б) м’язовий                            в) джгутиками            г) псевдоніжками
  1. При настанні несприятливих умов середовища одноклітинні тварини:
а) активно розмножуються     б) укриваються цистою       в) гинуть             г) засинають
  1. Які властивості притаманні одноклітинним тваринам як самостійним організмам?
а) живлення    б) розмноження  в) подразливість г) виділення                   д) ріст       е) дихання
  1. За якою ознакою одноклітинних тварин відносять до еукаріотів?
а) скоротливі вакуолі       б) клітинний рот                  в) травні вакуолі                   г) ядро
  1. Нестатеве розмноження поділом навпіл характерне для:
а) евглени зеленої     б) інфузорії-туфельки в) малярійного плазмодія      г) амеби звичайної
  1. Регуляторами внутрішньоклітинного тиску в одноклітинних тварин є:
а) травні вакуолі              б) скоротливі вакуолі  в) мітохондрії              г) хлоропласти






Особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів

Розміри. Прокаріоти – це найменші клітинні організми. За розміром прокаріо- тичні клітини, зазвичай, у 10 разів менші, ніж клітини еукаріотів. Середні розміри цих істот становлять від 0,1 до 10 мкм. Проте серед мікроорганізмів є свої бактерії "гіганти", наприклад, спірохети можуть мати довжину 500 мкм та бути видимими неозброєним оком. Найменшими вільноживучими бактеріями є мікоплазми (лише 0,12-0,15 мкм), які приблизно рівні за розміром до найбільших вірусів. Дрібний розмір важливий для прокаріотів, тому що пришвидшує транспортування поживних речовин і виділення продуктів обміну через поверхню клітини.
Форма. Прокаріоти відзначаються простотою форми і всю їх різноманітність за цією ознакою можна звести до декількох груп: кулясті, паличкоподібні, звивисті і нитчасті. Кулясті прокаріоти – коки – бувають сферичні, еліпсоподібні, бобоподібні і ланцетоподібні. За характером поділу, розміщенням і властивостями клітин поділяються на мікрококи (поодинокі клітини), диплококи (пара клітин),стрептококи (ланцюжки клітин), тетракоки (чотири клітини), сарцини (пакунки по 8-16 і більше клітин),стафілококи (скупчення клітин у вигляді виноградного грона). Паличкоподібні прокаріоти прийнято поділяти на бацили (паличкоподібні з ендоспорами в центрі клітини) і клостридії (паличкоподібні з ендоспорами на кінці клітини). До звивистих прокаріотів належать вібріони (у вигляді коми), спірили (у вигляді спіралі у 2-3 оберти) і спірохети (у вигляді спіралі більше ніж у 3 оберти). Нитчастими є прокаріоти у вигляді ниток з багатьох клітин, з'єднаних за допомогою слизу, чохлів, плазмодесмів тощо. Вони можуть плавати у воді або бути прикріпленими до субстрату. Уся ця різноманітність форм бактерій визначається структурою їх клітинної стінки та цитоскелету. Ці форми важливі для функціонування бактерій, оскільки вони можуть впливати на здатність бактерій отримувати поживні речовини, прикріплятися до поверхонь, рухатися і рятуватися від хижаків. Отже, переважна більшість прокаріотів є мікроскопічними і порівняно з різноманітністю форм, що існує у світі макроорганізмів, морфологічні типи прокаріотичних організмів досить обмежені.
Будова. Прокаріотичні клітини складаються з таких основних частин, як поверхневий апарат, цитоплазма та нуклеоїд. Зовні клітини розташована клітинна стінка, яка забезпечує її структурну цілісність та захист від внутрішнього тиску, викликаного набагато вищими концентраціями білків та інших молекул усередині клітини, порівняно з оточенням. Прокаріотична клітинна стінка відрізняється від стінки всіх інші організмів наявністю муреїну, який відносно пористий і не протидіє проникненню малих молекул. У бактерій виділяють два головних типи бактеріальних клітинних стінок. Клітинна стінка грам- позитивних бактерій характеризується наявністю дуже товстого шару муреїну, який відповідає за утримання барвника при фарбуванні за методом Грама. На відміну від грам-позитивних бактерій, грам-негативні
Основні форми бактерій: А – монококи; Б – дипло- і тетракоки; В – сарцини; Г – стрептококи; Д – стафілококи; Е, Є – паличкоподібні бактерії; Ж – вібріони; З – спірили; И – спірохети
Основні форми бактерій: А – монококи; Б – дипло- і тетракоки; В – сарцини; Г – стрептококи; Д – стафілококи; Е, Є – паличкоподібні бактерії; Ж – вібріони; З – спірили; И – спірохети
бактерії містять дуже тонкий шар муреїну, що відповідає за нездатність клітинних стінок утримувати барвник. На додаток до шару муреїну, грам-негативні бактерії мають другу, так звану зовнішню мембрану, що знаходиться зовні від клітинної стінки. Серед прокаріотів виявлено і такі види, клітинна стінка яких відрізняється від грампозитивного і грамнегативного типів. Наприклад, оболонка архей може складатися тільки з білка, або з особливих пептидогліканів, або з кислого гетерополісахариду. У багатьох прокаріотів клітинна оболонка ззовні оточена шаром слизової речовини, який дістав назвукапсули. Вона захищає клітини від висихання, механічних ушкоджень, перешкоджає проникненню вірусів, забезпечує зв'язок між сусідніми клітинами в колоніях тощо. До структур поверхневого апарату прокаріотичної клітини належать ворсинки і джгутики. Ворсинки – це невеликі порожнисті вирости клітини, які забезпечують її прикріплення до різних організмів та субстрату. їх ще називаютьпілі, або фімбрії. На поверхні тіла багатьох прокаріотів є спеціальні вирости, які називаютьджгутиками. Це органели руху в рідкому середовищі. Число джгутиків, розміри й розміщення їх для певних видів прокаріотів є сталими ознаками і тому мають важливе таксономічне значення.
Обов'язковим компонентом поверхневого апарату прокаріотичної клітини є цитоплазматична мембрана. За хімічним складом мембрана є білково-ліпідною. У мембранах багатьох прокаріотів виявлено специфічні жирні кислоти, яких немає в мембранах еукаріотів. Цитоплазматична мембрана є основним бар'єром на межі із зовнішнім середовищем, вона здійснює транспортну, рецепторну та інші функції. У прокаріотів, джерелом енергії для яких є процеси дихання або фотосинтезу, усередині клітини формуються внутрішньоклітинні вип'ячування мембрани з упорядкованим розташуванням ферментів та фотосинтезуючих пігментів.
Вони дістали назву мезосом то фотосинтетичних мембран.
У цитоплазмі прокаріотичних клітин є такі структурні елементи, як рибосоми, цитоскелет, магнетосоми, плазміди, включення та інші. Рибосоми – це немебранні органели, які є місцем синтезу білків в клітині.
Цитоскелет виконує багато функцій, здебільшого відповідаючи за форму клітини та за внутрішньоклітинне транспортування. Однією з основних відмінностей клітини бактерій від клітини еукаріотів є відсутність ядерної мембрани. Тому ядерний апарат, який прийнято називати нуклеоїдом, міститься в цитоплазмі і складається з кільцеподібної молекули ДНК. Нуклеоїд у прокаріотів ще називають бактеріальною хромосомою і з нею пов'язані збереження, передавання й реалізація їх спадкової інформації. У клітинах багатьох прокаріотів поряд
Схематична будова узагальненої прокаріотичної клітини: 1 – клітинна стінка; 2 – цитоплазматична мембрана; 3 – слизова капсула; 4 – фімбрії; 5 – цитоплазма; 6 – нуклеоїд; 7 – включення; 8 – цитоскелет; 9 – джгутик; 10 –– плазміда; 11 – ендоспора; 12 – рибосоми; 13 – фотосинтетичні мембрани; 14 – газові вакуолі; 15 – мезосоми.
Схематична будова узагальненої прокаріотичної клітини: 1 – клітинна стінка; 2 – цитоплазматична мембрана; 3 – слизова капсула; 4 – фімбрії; 5 – цитоплазма; 6 – нуклеоїд; 7 – включення; 8 – цитоскелет; 9 – джгутик; 10 –– плазміда; 11 – ендоспора; 12 – рибосоми; 13 – фотосинтетичні мембрани; 14 – газові вакуолі; 15 – мезосоми.
з цією хромосомою містяться і позахромосомні кільцеві молекули ДНК, що дістали назву плазмід.Вони зумовлюють деякі спадкові властивості бактерій, наприклад, здатність до кон'югації, стійкість до антибіотиків тощо. У цитоплазмі прокаріотів різних видів містяться також включення, які функціонують як структури. До них належать хлоросоми з бактеріохлорофілами у зелених бактерій,фікобілісоми з пігментами у ціанобактерій, магнітосоми в магнетотаксичних бактерій для орієнтування вздовж ліній магнітного поля Землі, газові вакуолі (аеросоми) для плавучості в багатьох плаваючих прокаріотів та ін. До включень, які виконують роль запасних речовин, належать глікоген, крохмаль, гранульоза, волютин, жири та ін.
Життєдіяльність. Прокаріотичні мікроорганізми за структурою та функціями є складними саморегулюючими системами. У процесі життя мікроорганізми, залежно від тих субстратів, у які вони потрапляють, виробляють адаптивні ферменти. Завдяки цьому вони можуть швидко пристосовуватися до найрізноманітніших умов. Основні процеси обміну речовин у бактерій (живлення, дихання і виділення) мають спрощений характер, надходження поживних речовин, а також видалення продуктів життєдіяльності, здійснюється просто через клітинну оболонку.
Живлення. Для прокаріотів характерна надзвичайна різноманітність у типах і способах живлення.За сучасною класифікацією типи живлення прокаріотів розрізняють залежно від джерела Карбону і енергії. За джерелом Карбону всі мікроорганізми можна поділити на дві групи: автотрофи ігетеротрофи. Чимало мікроорганізмів є міксотрофами, тобто вони здатні переходити від одного типу живлення до іншого. Переважна більшість прокаріотів є гетеротрофами, які можуть добувати органічні сполуки з відмерлих решток (сапротрофи), живих організмів (паразитотрофита отримують завдяки співіснуванню (симбіотрофи). За способом використання різних джерел енергії серед мікробів вирізняються такі групи: а) фототрофи, які використовують сонячне світло, як джерело енергії; б) хемотрофи, джерелом енергії для яких є різні неорганічні і органічні сполуки.
Типи живлення прокаріотів
Атотрофи (для синтезу власних органічних сполук використовують Карбон СО2)
Гетеротрофи (для синтезу власних органічних сполук використовують Карбон готових органічних сполук)
Фотоавтотрофи (і сонячну енергію)
Хемоавтотрофи (і хімічну j енергію окиснення неорганічних сполук)
Фотогетеротро- і фн (і сонячну енергію)
Хемогетеротрофи (і хімічну енергію окиснення органічних сполук
Зелені і пурпурні сіркобактерії, ціанобактерії
Залізобактерії, сіркобактерії, нітрифікуючі бактерії, водневі бактерії
Пурпурні несірчані бактерії
Салротрофні, паразитотрофні, симбіотрофні бактерії
Принциповою відмінністю між фотосинтезом зелених рослин і бактеріальним фотосинтезом, який спостерігається у зелених і пурпурних сіркобактерій, є те, що останній відбувається за участю бактеріохлорофілів в анаеробних умовах, кисень не виділяється, як джерело Гідрогену ці бактерії використовують не воду, а сірководень або інші сполуки. Кисневий фотосинтез з виділенням кисню здійснюється ціанобактеріями, які для цього мають хлорофіли і фікобіліни. У прокаріотів може бути і третій тип фотосинтезу, який виявлено в екстремальних галофільних архебактерій. Цебезхлорофільний фотосинтез, який здійснюється за участю бактеріородопсину.
Дихання. Водночас із процесами живлення у прокаріотів відбуваються процеси дихання, суть яких полягає в окисненні складних органічних сполук до простих з одночасним виділенням енергії. За типом дихання прокаріоти поділяються на аеробів та анаеробів. Аероби – це організми, які для дихання використовують молекулярний кисень атмосфери, а організми, які можуть жити без доступу атмосферного кисню, є анаеробами. Більшість прокаріотів є аеробами, але є і чисельна група, яка дістає енергію, необхідну для життя, завдяки процесам бродіння. За хімічною природою продуктів бродіння поділяють на молочнокисле (молочнокислі бактерії родів Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacterium), маслянокисле (бактерії роду Clostridium), пропіоновокисле (рід Propionibacterium),оцтовокисле (оцтовокислі бактерії роду Acetobacter), метанове (метанові бактерії роду Desulfovibrio, Methanobacterium) та ін.
Рух. Існують два типи рухливих прокаріотів: повзаючі та плаваючі. Багато бактерій (спірили, холерний вібріон) здатні до самостійного руху за допомогою органел руху, якими є джгутики простої будови. Кількість джгутиків буває різна (від одного до багатьох). Такі прокаріоти будуть плаваючими. Деякі планктонні бактерії містять газові вакуолі – немембранні органели, що містять деяку кількість газу. За рахунок регулювання їх відносного об'єму водні бактерії можуть виконувати вертикальні міграції. Повзаючі прокаріоти (ціанобактерії, сіркобактерії) можуть пересуватися по твердому субстрату за допомогою білкових фібрил, які містяться в клітинній оболонці. Усі механізми пересування на поверхнях називаються разом бактеріальним ковзанням. Вони включають використання ворсинок та інші, ще невідомі механізми. Рухомі бактерії можуть приваблюватися або відштовхуватися певними стимулами; така поведінка називається таксисом – наприклад, хемотаксис, фототаксис, механотаксис, магнетотаксис та ін.
Розмноження. Найчастіше прокаріоти розмножуються нестатевим поділом клітини навпіл(бінарний поділ): за допомогою перегородки і перешнуровуванням. У деяких одноклітинних ціанобактерій виявлено множинний поділ з утворенням величезної кількості дрібненьких клітин,фрагментацію за рахунок особливих клітин – гетероцист. Деякі бактерії, хоча теж розмножуються безстатево, формують складніші відтворюючі структури, які полегшують поширення нових дочірніх клітин. Наприклад, утворення плодових тіл міксобактеріями, створення повітряних гіф представниками роду Streptomyces та брунькування. Брунькування означає формування виступу, який пізніше відокремлюється, формуючи окрему клітину. Прокаріотам властивий високий темп розмноження. За сприятливих умов час генерації (час, упродовж якого відбувається поділ клітини) для багатьох видів коливається в межах від 15 до 30 хв.
Спороутворення. Бактеріальні спори –– це клітини з пониженим метаболізмом, оточені багатошаровою оболонкою, стійкі до впливів, що викликають загибель звичайних клітин. Спороутворення служить як для переживання несприятливих умов, так і для розселення бактерій. Потрапивши у відповідне середовище, спора проростає, перетворюючись на вегетативну (що ділиться) клітину. У більшості випадків спороутворення у прокаріотів спричинюється браком поживних речовин, нагромадженням у середовищі шкідливих продуктів обміну, несприятливою температурою, зміною pH тощо. У представників багатьох паличкоподібних бактерій (бацили, клостридії) всередині клітин утворюються округлі або еліптичні ендоспори. Вони мають центральну частину з ДНК, яка припинила життєдіяльність і не поділяється, цитоплазму з певними органелами, і дуже щільну багатошарову оболонку. Ендоспори не виявляють жодного метаболізму і можуть витримувати високі рівні ультрафіолетового випромінювання, гамма-випромінювання, дезінфікуючих засобів, нагрівання, тиску і висушування. У такому неактивному стані прокаріоти у деяких випадках можуть залишатися життєздатними протягом мільйонів років та виживати навіть у космічному просторі.
Ендоспори можуть спричинити захворювання, наприклад, сибірську виразку може викликати вдихання ендоспор Bacillus anthracis. У кожній клітині може утворюватися тільки одна така спора, а тому спороутворення розглядається не як спосіб розмноження, а як захисне пристосування до виживання в несприятливих умовах середовища. Спори різних видів розрізняються за формою, розмірами, характером поверхні, розташуванням у клітині. Крім ендоспор, прокаріоти мають властивість утворювати інші форми клітинних структур. Екзоспори можуть утворювати актиноміцети,цисти утворюють міксобактерії, спірохети тощо. Вони стійкі до висушування та інших шкідливих умов, але меншою мірою, ніж ендоспори.
Обмін спадковою інформацією. Деяким бактеріям властиві статеві процеси, за яких немає мейозу й не утворюються гамети, немає злиття клітин з утворенням диплоїдної зиготи, але відбувається видозміна спадкової інформації. Це процес генетичної рекомбінації, суть якого полягає в тому, що із клітини-донора у клітину-реципієнт переноситься частина генетичного матеріалу. Відомо три типи таких процесів:
■ кон'югація (видозміна спадкової інформації за рахунок перенесення невеликих ділянок ДНК через цитоплазматичні місточки);
■ трансдукція (видозміна спадкової інформації за рахунок активного перенесення вірусами невеликих ділянок ДНК);
■ трансформація (видозміна спадкової інформації за рахунок активного поглинання клітиною невеликих ділянок ДНК).
Отже, спрощені процеси обміну речовин, різноманітні типи та способи живлення, швидке розмноження і ріст, здатність утворювати спори та генетична рекомбінація обумовлюють збереження й існування прокаріотів у природі.

1.Ким була відкрита клітина і на якому об’єкті?
-Т. Шванн: при вивченні шкіри пуголовка;
-А. Левенгук: вивчаючи одноклітинні організми;
-М. Мальпігі і Г. Грю: у процесі дослідження рослинних об’єктів;
-Р. Гук: на корковій тканині.
2.Які особливості живої клітини залежать від функціонування біологічних мембран?
-іонний обмін;
-ізоляція від навколишнього середовища і зв’язок з ним;
-вибіркова проникливість, поглинання і затримання води;
-усі перелічені вище особливості.
3.Який із наведених описів відповідає мікроскопічній структурі мітохондрій?
-мікроскопічні двомембранні органоїди, які є дихальним і енергетичним центром клітини;
-зовнішня мембрана гладка, внутрішня утворює вирости, занурені у мітохондріальний матрикс;
-у мітохондріальному матриксі є ферменти, ДНК, РНК;
-двомембранний органоїд, внутрішня мембрана якого має складки.
4.Яка будова апарату Гольджі?
-порожнини обмежені мембранами і розміщені групами; трубочки, що відходять від порожнин; пухирці які утворюються на кінці трубочок;
-комплекс пухирців і трубочок;
-мікроскопічний двомембранний органоїд, що складається із плоских цистерн;
-порожнини і канали, відмежовані від цитоплазми мембраною.
5.Що таке вакуолі?
-відокремлені мембрани порожнини у цитоплазмі клітин; у рослин вони заповнені клітинним соком, у тварин поділяються на травні і пульсуючі;
-великі порожнини, заповнені клітинним соком або кінцевими продуктами;
-осмотичний резервуар клітини;
-скоротливі, травні і видільні утворення.
6.Яке з перелічених положень складає основу клітинної теорії?
-клітини всіх організмів гомологічні за своєю будовою;
-клітина – одиниця розвитку всього живого;
-клітина – структурна і функціональна одиниця живої матерії;
-групи подібних за будовою і виконуваними функціями клітин утворюють тканини.
7.Чому мітохондрії називають силовими станціями клітин?
-у них накопичуються складні органічні речовини;
-у них синтезуються енергоємні складні й прості органічні речовини;
-вони нагромаджують енергію в клітинах;
-у них здійснюється синтез універсального джерела енергії АТФ.
8.Які функції виконує комплекс Гольджі?
-синтез жирів і вуглеводів;
-синтез жирів і вуглеводів, транспорт поживних речовин, оновлення і ріст плазматичної мембрани, утворення лізосом;
-розпад і синтез органічних речовин, їх транспорт;
-утворення лізосом.
9.Фагоцитоз – це:
-процес, важливий у реакції організму на інфекцію;
-процес, властивий найпростішим, кишковопорожнинним, а також клітинам крові – лейкоцитам;
-процес активного поглинання і внутрішньоклітинного перетравлення живих і неживих частинок одноклітинними організмами або окремими клітинами багатоклітинних тваринних організмів;
-процес утворення виростів цитоплазми, які оточують харчову частину й захоплюють її.
10. Які клітинні компоненти одержали назву включень?
-розміщені в цитоплазмі запасні речовини або кінцеві продукти обміну, пігменти;
-непостійні структури, що виникають у результаті життєдіяльності клітини;
-білки і жири, які тимчасово накопичуються в цитоплазмі;
-кристали солей, краплини й зерна різної форми, які є в клітині.
11. Які є основні методи вивчення клітини?
-світлооптична й електронна мікроскопія;
-метод мічених атомів.;
-метод рентгеноструктурного аналізу;
-метод прижиттєвого забарвлення клітини й мікроскопія.
12. Яка функція мітохондрій дала їм назву дихальний центр клітини?
-синтез АТФ;
-окислення органічних речовин до CO2 і H2O;
-в мітохондріальному матриксі проходить процес кисневого етапу дисиміляції;
-окислення речовин.
13. Піноцитоз – це:
-захоплення клітиною краплин рідини, які заглиблюються в цитоплазму і там засвоюються;
-процес вбирання клітиною великих молекул, які не проходять крізь її мембрану;
-процес поглинання клітиною рідини у вигляді дрібних крапель з розчиненими в ній високомолекулярними речовинами, який здійснюється шляхом захоплення цих краплин виростами цитоплазми;
-явище, властиве тваринним клітинам і одноклітинним найпростішим, здійснюється шляхом захоплення краплин виростами цитоплазми.
14. Яка будова лізосом?
-одномембранний органоїд кулястої форми, який містить гідротичні ферменти;
-кулясте тільце, яке виконує захисну функцію;
-дуже дрібні органоїди, відділені від цитоплазми однією мембраною, виконують захисну функцію;
-кулясті тільця, відмежовані, від цитоплазми однією мембраною.
15. Які функції ядра?
-участь у поділі клітини;
-участь у біосинтезі білка;
-збереження та передача спадкової інформації, формування субодиниць рибосом, синтез ДНК і РНК;
-всі вище зазначені функції.
16. Що вивчає біологія?
-клітини рослинних і тваринних організмів;
-будову і життєдіяльність клітин;
-форму і розміри клітин;
-обмін речовин і поділ клітини.
17. Що являє собою цитоплазма?
-напіврідке середовище, розташоване по два боки від плазматичної мембрани;
-відмежоване від зовнішнього середовища внутрішнє напіврідке середовище клітини;
-внутрішнє колоїдне середовище;
-напіврідка речовина, що оточує ядро й органоїди клітини та зв’язує їх у процесі загального обміну речовин і енергії.
18. На які групи поділяють всі пластиди?
-зелені, оранжеві і жовті, безбарвні;
-ті, що мають хлорофіл, і які не мають його;
-хлоропласти і лейкопласти;
-хлоропласти, хромопласти і лейкопласти.
19. Які функції виконують лізосоми?
-здійснюють повний або локальний автоліз (саморозчинення) окремих органоїдів, клітин або цілих організмів, а також перетравлення харчових частинок;
-здійснюють активне перетравлення харчових частинок;
-здійснюють автоліз клітинних структур;
-розщеплюють білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти самої клітини і тих, які поступили з їжею.
20. Які функції виконують хромосоми?
-збереження та передача спадкової інформації;
-збереження інформації;
-аналогічні функціям нуклеїнових кислот;
-передача спадкової інформації від материнської до дочірньої клітини.


Профілактика бактеріальних захворювань людини

Шляхи поширення бактеріальних захворювань

Бактеріальні інфекції можуть поширюватися також через харчові продукти і готову їжу. Нерідко хвороботворні бактерії потрапляють через забруднені руки хворого чи носія, під час миття харчових продуктів в інфікованій воді,  під час перевезення на транспорті, при розігріванні продуктів харчування на брудних столах. Внаслідок зараження їх мухами, гризунами й іншими переносниками бактеріальних захворювань.
Для  деяких бактеріальних інфекцій грунт є місцем тимчасового перебування. Потрапляючи через тріщини та подряпини, хвороботворні організми спричиняють утворення наривів, призводять до тяжкого захворювання правця.
Інфекційні хвороби передаються також через  укуси комарів, кліщів, мухами.

Профілактика бактеріальних захворювань


Для запобігання захворюванню на інфекційні хвороби бактеріологічного походження виробляють штучний імунітет. Активний штучний імунітет виникає внаслідок щеплення - введеної в організм вакцини. Наприклад, після щеплення організм успішно протистоїть таким тяжким хворобам, як дифтерія, туберкульоз, правець. Активний імунітет діє багато років.
В осередку інфекційного захворювання за необхідності проводять дезінфекцію для того, щоб знищити бактерії, а також для знищення кліщів, переносників і збудників інфекційних захворювань. З метою знищення гризунів, що переносять інфекції, проводять дератизацію.

Правила профілактики інфекційних захворювань та особиста гігієна
  • мити руки з милом після роботи і перед уживанням їжі;
  • регулярно обмивати тіло в бані, під душем зі зміною натільної і постільної білизни;
  • систематично чистити і струшувати верхній одяг та постільні речі;
  • уживати лише перевірені продукти харчування, кип'ячену воду й молоко, промиті кип'яченою водою овочі й фрукти, ретельно проварені м'ясо й рибу;
  • підтримувати чистоту в житлових і робочих приміщеннях;
  • чистити меблі та предмети інтер'єру від бруду й пилу, витирати взуття перед входом у приміщення.


Правила застосування антибіотиків.
  • тільки лікар може дібрати антибіотик з урахуванням імовірного збудника і ступеня його чутливості;
  • потрібно застосовувати антибіотики в суворій відповідності до інструкції;
  • завжди виконувати рекомендації лікаря і не відмовлятися від призначеного препарату.

Під час кожної інфекційної хвороби оздоровчі заходи проводять диференційовано. Якщо в боротьбі з дифтерією та іншими хворобами дихальних шляхів вирішальну роль відіграло щеплення, то при туберкульозі - лікування спеціальними препаратами в поєднанні з гігієнічним режимом і створення спеціалізованих лікарень, диспансерів і санаторіїв. Боротьба з кишковими інфекціями (бактеріальна дизентерія, сальмонельози тощо) полягає в лікуванні хворих, охороні навколишнього середовища від забруднення збудниками хвороб та підвищення санітарної культури населення. У разі кров'яних інфекційних хвороб ( висипний і поворотний тифи та ін.) оздоровчі заходи спрямовані на виявлення й лікування хворих людей і тварин та знищення переносників.


Щоб уникнути поширення інфекційних хвороб застосовують 
Заходи профілактики
Щеплення
Дезінфекцію

Для запобігання захворюванню бактеріальних хвороб проводять 
Заходи профілактики
Щеплення
Дезінфекцію
Бактеріальні хвороби  не можуть передаватися через
Предмети побуту
Неякісну питну воду
Будь – які тварини

Колоніальні одноклітинні організми


Колонії одноклітинних - це постійні та тісні скупчення організмів одного виду.
   Представники одноклітинних еукаріотів, які можуть об'єднуватися в колонії, належать до царств рослин та тварин. Їхні клітини об'єднуються в колонії для спільного виконання різних життєвих функцій. Але при цьому кожна клітина колонії може сама виконувати всі функції живого і є окремим самостійним організмом.

1) Розглянемо будову представника колоніальних зелених водоростей - вольвокса. Колоніальна водорість вольвокс має форму кулі діаметром
2-3 мм. Колонії вольвокса нараховують від 500 до 6000 клітин, розташованих по периферії в один шар. Внутрішня порожнина кулі наповнена слизом.
Завдяки рухові джгутиків вольвокс перекочується у воді. Назва вольвокс означає «той, хто котиться». Кожна клітина має вигляд самостійного найпростішого організму, але клітини вольвоксу не ізольовані одна від одної, а з'єднані за допомогою цитоплазматичних тяжів ( плазмодесм ), які проходять через клітинні стінки, тому рух колонії спрямований і відбувається за допомогою джгутиків, які направлені назовні кулі і за будовою нагадують клітину хламідомонади. Це вегетативні клітини, які виконують функції руху і живлення, але не здатні розмножуватись. І все ж, якщо уважно розглянути колонію, то можна помітити клітини, які не мають джгутиків, крупніші за розміром - це клітини, що виконують функцію статевого розмноження. В них розвиваються чоловічі гамети - сперматозоїди і жіночі - яйцеклітини.
Колонія вольвокс
2)
Діатомові водорості - мікроскопічні одноклітинні чи колоніальні організми, поширені по всій земній кулі. Цей відділ налічує близько 20 000 видів, які живуть у прісних і солоних водоймах та ґрунті. Вони мають своєрідну будову клітинної оболонки, що нагадує панцир. Він складається з двох половинок, що вкладаються одна в одну та містять сполуки Силіцію. Панцири діатомових водоростей мають мікроскопічні отвори, крізь які здійснюється обмін речовин із довкіллям. Стулки панцира вкриті своєрідним візерунком - у кожного виду він свій. Хлоропласти цих водоростей мають світло-жовте забарвлення, бо, крім хлорофілу, містять ще й бурі пігменти. Розмножуються статевим способом та нестатево - поділом навпіл. Після поділу кожна з дочірніх клітин отримує лише одну зі стулок материнського панциря, а іншу добудовує самостійно.
 

3) Існують і колоніальні радіолярії. Це планктонні організми, які живуть тільки в морях, особливо у тропіках та субтропіках. У колонії об'єднуються передусім безскелетні види.


4) Інфузорії - тип найбільш високоорганізованих найпростіших, включає рухливі та прикріплені форми, одиночні та колоніальні. Живуть як у прісних, так і в морських водах, у грунті.

Висновок: клітини одноклітинних організмів об'єднуються у колонії для спільного виконання життєвих функцій, але при цьому кожна клітина може сама виконувати всі функції живого.



















Тестові завдання:

До яких царств належать одноклітинні колоніальні еукаріоти?
гриби та рослини
дроб’янки та тварини
рослини та тварини
рослини та дроб’янки




Об'єднуються в колонії такі представники зелених водоростей як: 
спірогіра
вольвокс
хламідомонада
хлорела







Які з цих організмів можуть бути колоніальними?
віруси
опеньки
діатомові водорості
мохи






Назва якого організму означає «той, хто котиться»?
вольвокс
перекоти-поле
омела




Які колоніальні організми живуть тільки в морях?
інфузорії
вольвокс
діатомові водорості
радіолярії






Багатоклітинні організми зі справжніми тканинами


Тканина — це сукупність клітин, не обов’язково ідентичних, але спільного походження, що разом виконують спільну функцію. Найкращий розвиток тканин притаманний тришаровим тваринам і наземним рослинам. Головною перевагою наявності тканин є їх спеціалізація для виконання певних функцій. Це допомагає організмам більш ефективно виживати в складних умовах.
Так, після виходу на сушу рослинам довелося вирішувати кілька завдань, які потребували протилежних властивостей організму. З одного боку, їм треба було надійно закріплюватися у ґрунті й ефективно одержувати з нього воду й мінеральні речовини. З іншого — їм треба було ефективно здійснювати фотосинтез для забезпечення своїх потреб у органічних речовинах. Ці завдання вдалося виконати шляхом спеціалізації окремих тканин, які створили певні органи. Фотосинтезуюча тканина знаходиться в листках або стеблі й пристосована для ефективного фотосинтезу, хоча добувати мінеральні речовини не може. А покривна тканина коренів утворює кореневі волоски й ефективно забезпечує організм водою та мінеральними речовинами, хоча й не здатна до фотосинтезу. Для успішної кооперації цих тканин задіяні провідні тканини, а для створення резерву поживних речовин — запасаючі.
Аналогічна ситуація й у тварин. їх м’язові тканини забезпечують рухи тіла, сполучні — створюють опорні структури організму, резерви потрібних речовин і виконують захисні та транспортні функції. Нервова тканина спеціалізується на функціях управління, а епітеліальна — на покривних і секреторних функціях.

Основні типи тканин рослин і тварин

Тип тканин
Основні функції
Типи тканин рослин
Меристематичні
Забезпечують ріст
Покривні
Захищають від зовнішніх впливів і забезпечують водою й мінеральними речовинами
Основні
Виконують функції фотосинтезу, опори та запасання резервних речовин
Провідні
Забезпечують зв’язок між різними тканинами й органами рослини
Типи тканин тварин
Сполучна
Створюють опорні структури організму, резерви потрібних речовин і виконують захисні й транспортні функції
Нервова
Виконують функції управління і координації роботи тканин і органів, а також забезпечують взаємодію з іншими організмами
М’язова
Забезпечують рухову активність тіла та його окремих частин і органів
Епітеліальна
Виконує покривні й секреторні функції



Дати відповіді на питання:
1. У яких груп організмів і чому найкраще розвинені тканини?
2. Які типи тканин є характерними для рослин і які функції вони виконують?
3. Які типи тканин є характерними для тварин і які функції вони виконують?
Питання для обговорення
Чому організми, які мають тканини, не витіснили повністю організми без тканин?




Що таке “стовбурові клітини”

Це так звані “незрілі” або недиференційовані клітини, які є в організмі кожної живої багатоклітинного істоти. Тобто, організм будь-якого ссавця, зокрема й людини, забезпечений певним “запасом” стовбурових клітин. Їхні найважливіші особливості – здатність самовідновлюватися й утворювати нові такі ж клітини, ділитися, а також переймати функції будь-яких тканин і органів (це називається диференціацією клітин). Вперше термін “стовбурова клітина” використали у 1909 році. Роль цих клітин вивчали вчені у багатьох країнах світу протягом практично всього ХХ століття, постійно доповнюючи знання про роль стовбурових клітин в організмі і можливості їхнього використання. Також застосовується термін “аутологічні” (власні) стовбурові клітини.
Зі стовбурових клітин у період внутрішньоутробного розвитку формуються внутрішні органи, судини, шкіра, всі інші тканини. Зважаючи на те, що процес диференціації клітин відбувається до народження, найбільша кількість стовбурових клітин містить саме організм, який розвивається, а до моменту появи на світ найбільше стовбурових клітин зберігається в пуповинній крові, тканині пуповини та плаценті.
В організмі дорослої людини теж є стовбурові клітини. Це свого роду “ремкомплект”, який організм використовує для того, щоб допомогти відновленню та оновленню органів і тканин. Але чим старша людина, тим стовбурових клітин менше, і тим менше можливостей “полагодити” уражений орган. Зниження кількості стовбурових клітин і уповільнення їхнього продукування організмом – природний процес, який є частиною процесу фізичного старіння.

Стовбурові клітини в медицині

У 70-х роках ХХ століття стало популярним омолодження стовбуровими клітинами – це “ін’єкції молодості”, які могли дозволити собі західні актори та радянська партійна номенклатура: тим, хто не хотів піддаватися впливу віку й мав достатньо коштів, вводили (трансплантували) стовбурові клітини для активізації процесів омолодження організму. Сьогодні препарати стовбурових клітин активно застосовуються в косметології і геронтології.
Величезний інтерес і перспективи для науки являють можливості біопрепаратів стовбурових клітин у лікуванні багатьох хвороб, у тому числі – важких і тих, які раніше вважалися невиліковними. Перелік цих захворювань сягає кількох десятків.
Широкі можливості відкриває терапія стовбуровими клітинами в реконструктивній медицині. У багатьох країнах світу, в тому числі, в Україні їх застосовують при лікуванні хімічних і термічних опіків високого ступеню. Завдяки здатності стовбурових клітин диференціюватися в клітини будь-яких тканин організму, вони допомагають відновити пошкоджений шкірний покрив на великих ділянках. Якщо при цьому використовуються аутологічні стовбурові клітини, відсутній ризик відторгнення, можливий при застосуванні донорського матеріалу.
Ще одна перспективна сфера застосування препаратів стовбурових клітин – кардіологія. Уже зараз в Україні проводяться клінічні випробування цих препаратів при ішемічній кардіоміопатії, порушенні скорочувальної функції серця. Біопрепарат стовбурових клітин може допомогти пацієнтам з важкими серцевими патологіями вижити в очікуванні трансплантації серця.
У нашій країні також проводяться дослідження ефективності препарату стовбурових клітин при цирозі печінки, у лікарів в Україні та інших країнах уже є практика успішного застосування біопрепарату при важких патологіях підшлункової залози.
Застосування недиференційованих клітин може продовжити життя і значно поліпшити його якість людям із цукровим діабетом. Відомо, що при цьому захворюванні розвиваються різні за ступенем тяжкості ураження судин, внаслідок чого виникають трофічні виразки на ногах, так звана “діабетична стопа”, уражаються артерії. Нині на завершальній стадії клінічні випробування препарату стовбурових клітин при цих патологіях. Усі ці дослідження проводяться в Україні. У світі також отримано багато позитивних результатів використання стовбурових клітин при лікуванні розсіяного склерозу, хвороби Крона, хвороби Паркінсона, серцевої недостатності, ревматоїдного артриту, лейкозів, злоякісних пухлин різних локалізацій.

Стовбурові клітини людини: якими вони бувають

Стовбурові клітини бувають різними, залежно від походження, тобто, залежно від того, з якого вихідного матеріалу їх отримують. Крім ембріональних і фетальних стовбурових клітин, отримання яких має серйозні етичні обмеження, існує також можливість виділення “незрілих” клітин без будь-якої шкоди для організму, що не суперечить жодним моральним і етичним нормам. До отриманих таким чином стовбурових клітин належать:
  • Постнатальні  (“дорослі”) стовбурові клітини. Це клітини дорослого організму, які, як уже було сказано, містяться й продукуються в ньому в невеликій кількості. Проблема в тому, що такі клітини часто знаходяться на певній стадії диференціювання, а це значно звужує можливості їхнього застосування. Однак є й переваги: ​​можна отримати аутологічні постнатальні стовбурні клітини, а це означає, що не відбудеться їхнього відторгнення після трансплантації, адже це його власний біологічний матеріал.
  • Стовбурові клітини пуповинної крові.Належать до постнатальних стовбурових клітин, але з усіх клітин дорослого, зрілого організму вони найменше диференційовані. Це означає, що в разі потреби їх можна використовувати при широкому спектрі захворювань, в геронтології, відновній медицини, адже вони мають найбільший “ремонтний” потенціал, диференціюючись у клітини тих органів або тканин, які необхідно “полагодити”.
Залежно від “завдань”, які можуть виконувати “незрілі” клітини організму, їх поділяють на три види:
  • Гемопоетичні стовбурові клітини називають також кровотворними, бо вони диференціюються в клітини крові. Вони містяться як в пуповинній крові, так і в кістковому мозку – саме їх часто використовують для трансплантації при злоякісних захворюваннях крові.
  • Мезенхімальні стовбурові клітини називають стромальними і мультипотентними. Їхня особливість полягає в здатності диференціюватися в клітини кісткової, хрящової та жирової тканини. Ці клітини виділяють із пуповинної крові, пупкового канатика, плаценти. Вони активно використовуються в терапії діабетичної стопи (важкого ускладнення цукрового діабету, при відновленні шкірних покривів), а також захворювань опорно-рухового апарату, зокрема – суглобів.
  • Тканиноспеціфічні клітини є прогеніторними, тобто, “клітинами-попередницями”. Вони містяться в органах і тканинах, організм використовує їх при необхідності відновлення клітинної маси того чи іншого органу або тканини. На відміну від інших недиференційованих стовбурових клітин, які можуть ділитися необмежену кількість разів, тканиноспеціфічні клітини такої здатності не мають.
У терапевтичних цілях використовують гемопоетичні та мезенхімальні стовбурові клітини, найчастіше – виділені з пуповинної крові, пупкового канатика і плаценти.

Стовбурові клітини пуповинної крові: переваги

Головна особливість стовбурових клітин пуповинної крові – вони можуть бути аутологічними. Батьки, які зберегли пуповинну кров (а часто також пуповину і плаценту) народженої дитини, забезпечують їй довічну страховку на випадок важкого захворювання чи травми. Щорічно в світі роблять нові відкриття в медицині, пов’язані з можливостями застосування біопрепаратів стовбурових клітин. Тому в майбутньому дитина, що має таку “страховку”, отримає ліки від безлічі можливих хвороб. Зважаючи на те, що виділені стовбурові клітини є аутологічними, при трансплантації не виникне імунного конфлікту, нові клітини не будуть відторгатися організмом.
Одна з переваг збору пуповинної крові – повна безпека і безболісність процесу. Отримання стовбурових клітин з цього біологічного матеріалу, а також з пупкового канатика і плаценти, не суперечить жодним етичним нормам.
Аутологічні стовбурові клітини можна використовувати не тільки безпосередньо для дитини, з крові якої вони виділені. Вони також у деяких випадках можуть підійти для лікування рідних братів і сестер, іноді – когось із батьків, адже є ймовірність імунної подібності з рідними донора.
Зі збережених стовбурових клітин також можна отримати біопрепарат, який використовують в косметологічних цілях і в геронтології для омолодження організму.
Отже, головні переваги збору та зберігання клітин пуповинної крові та плаценти:
  • Безпека і доступність збору в будь-якому пологовому будинку.
  • Повна імунна подібність при подальшому використанні.
  • Можливість використання клітин для близьких родичів.
  • Етичність і гуманність: при виділенні клітин організм не страждає і для нього немає жодних ризиків.

Зберігання стовбурових клітин

Стовбурові клітини пуповинної крові, а також біологічний матеріал, виділений після збору плаценти і пуповини, зберігається в Кріобанку. Тут ви можете побачити, як відбуваються всі процеси, пов’язані з обробкою і зберіганням пуповинної крові, плаценти і пуповини в нашому Кріобанку.

Диференціація клітин

Процес диференціації клітин. Поняття про тотипотентність

Якісні відмінності клітин зумовлені диференціальною активністю генів. Будь-яка вегетативна клітина у своєму геномі має повну інформацію про розвиток усього організму і за певних умов може дати початок форму­ванню тих чи інших органів або цілої рослини. Тобто, клітини мають вла­стивість тотипотентності.
Тотипотентність – властивість клітин реалізувати власну генетичну інформацію, яка забезпечує їх диференціювання і розвиток до цілого організму.
Однак, якщо клітина входить до складу орга­нізму, то реалізується лише частина генетичної інформації, яка забезпечує формування специфічних її функцій у складі даного органа.
Таким чином, диференціація клітин відбувається відповідно до певної генної моделі, у якій одні гени можуть бути в активному, інші - у блоко­ваному стані. Без ядра диференціація клітин не можлива.
Уже диференційовані клітини можуть втрачати ознаки спеціалізації і набувати спрощеної структури. Це явище дедиференціації спостерігаєть­ся у клітин ранового калюсу (ранової тканини), який утворюється з паренхімних тканин у трав'янистих і з камбію - у деревних рослин. Калюс - це аморфна маса недиференційованих клітин, які здатні за певних умов до диференціації.
Формування спеціалізованої клітини є чітко запрограмованим проце­сом, у реалізації якого беруть участь усі компоненти клітини на різних етапах її розвитку. Доведено, що клітина містить багато компонентів, які зв'язані між собою за типом зворотного зв'язку і тому надають процесам її диференціації коливальну природу. Тому до настання фази стійкого ста­ну диференційованої тканини первинна клітина може бути переключена з програми реалізації фенотипу. У наступні фази клітини стають стійкими до таких впливів тому, що починають діяти механізми саморегуляції.

2.4. Локалізація зон росту у рослин

Ріст рослин відбувається за рахунок поділу і розтягання клітин стебла, кореня, листя і плодових органів. Ростові процеси локалізовані в меристемах. Розрізняють апікальні, інтеркалярні і латеральні меристеми. Апікальні, чи верхівкові, меристеми розташовані на кінцях головного і бічних ростучих пагонів і кінчиках коренів усіх порядків. Це апекси, чи точки росту. Конусоподібний апекс пагона називають ко­нусом наростання. Апікальні меристеми головного пагону і кореня закладаються в ранніх фазах розвитку зародка. За рахунок цих меристем здійснюється ріст осьових органів у довжину, утворення зачатка органа і первинний поділ його на тканини, формування всіх надземних органів рослини. Активуючи чи пригнічуючи діяльність апікальної меристеми, можна впливати на продуктивність і стійкість рослин. За В. В. Полєвим (1989), апікальні меристеми пагона і кореня - це головні координуючі (домінуючі) центри рослини, що визначають її морфогенез.
Стебло односім'ядольних рослин росте також за рахунок інтеркалярної (встав­ної) меристеми, розташованої в основі молодих міжвузлів і листків. Потовщення стебла і кореня забезпечують латеральні (бічні) меристеми: первинні - прокамбій і перицикл і вторинні - камбій і фелоген. Постійний ріст рослини на всіх етапах он­тогенезу дозволяє їй задовольняти потреби в енергії, воді й елементах мінерального живлення. Деякі органи рослин (листя, квітки і плоди) ростуть до певного розміру, старіють і відмирають. Для рослин характерні регенераційні процеси.
Активність меристем залежить від впливу зовнішніх умов, складних взаємин усередині рослинного організму (полярність, кореляція, симетрія, вікові зміни і т. д.). У сільськогосподарській практиці за допомогою поливу, підживлень, проріджуван­ня й інших заходів можна впливати на кількість органів, що закладаються в конусах наростання метамерних органів, (листки, пагони розгалуження, суцвіття, колоски, квітки й ін.), на їх наступний ріст, редукцію й, нарешті, на продуктивність рослин.



Утворення тканини у тварин

У простих тварин тіло складається з однієї клітини. Організми усіх інших тварин складені з великого числа клітин. Тому вони іменуються багатоклітинними. Так, мозок людини містить до 14 млрд. нервових клітин. Клітини організмів багатоклітинних тварин неоднакові як по будові, так і по функціях. Так, клітини, що утворюють м'язи(тіла, мають довгу веретеновидну форму, мають здатність скорочуватися і служать для руху тіла.
У клітин нервових центрів зазвичай зірчаста форма з довгими відростками, за допомогою яких вони контактують один з одним, — ці клітини беруть участь в нервовій діяльності організму. Порожнина тіла і порожнини його органів зазвичай вистилають клітинами кубічної або циліндричної форми, які складаються в тонкі шари. Системи клітин і міжклітинної речовини, що характеризуються певною формою і будовою клітинних елементів і їх функцій, іменуються тканинами.
У тварин розрізняють 4 типи тканин: епітеліальна, сполучна, м'язова і нервова тканини.
епітеліальна тканина, або епітелій
Епітеліальна тканина, або епітелій, зазвичай має вигляд пласта клітин, що покриває тіло тваринного або вистилаючого його внутрішні порожнини. Через шар епітелія покривів багатьох тварин відбувається газообмін між організмом і довкіллям.
В той же час він захищає тварину від проникнення ззовні шкідливих речовин і мікроорганізмів і оберігає його від втрати речовин, що не обходяться для його життєдіяльності (наприклад, волога). У деяких органах клітини епітелію виробляють той або інший секрет; епітелій, що містить такі секретовані клітини, іменується залізистим.
Пласти епітелію складаються з клітин різної форми, зазвичай позбавлених ясно виражених відростків. Іноді клітини, щільно прилягають один до одного, в інших випадках між ними є тонкі ходи, по яких циркулює тканева рідина. Міжклітинна речовина, як правило, нерозвинена. Клітини епітелію майже завжди мають одне ядро.
Залежно від числа шарів клітин в пласті епітелій буває одношаровим і багатошаровим. За формою клітин одношаровий епітелій підрозділяють на плоский, кубічний і циліндричний. У багатошаровому епітелії клітини основного шару мають зазвичай кубічну або циліндричну форму, вище- клітини, що лежать, дещо сплощили, а поверхневі стають плоскими. Нерідко зовнішні клітини ороговівають і відмирають. У більшості безхребетних тварин епітелій покривів виділяє на своїй поверхні щільну, а іноді тверду оболонку — кутикулу.
Сполучна тканина
Сполучна тканина бере участь в утворенні зв'язок і прошарків між органами, а також скелета багатьох тварин. Деякі види цієї тканини (кров, лімфа) здійснюють перенесення речовин по усьому тілу.
Будова сполучної тканини різноманітна. Але усі її види схожі в тому, що мають велику кількість міжклітинної речовини.
Розрізняють наступні основні види сполучної тканині:
1. Рихла волокниста сполучна тканина складається з рідко розташованих зірчастих клітин, волокон, що переплітаються, і тканинної рідини, що заповнює проміжки між клітинами і волокнами; виявляється зазвичай в прошарках між органами.
2. Щільна волокниста сполучна тканина в основному складається з пучків волокон, зазвичай утворених особливим білком, — колагеном. Аморфної міжклітинної речовини мало, нечисленні клітини розташовані між пучка волокон. Така тканина утворює зв'язки, сухожилля, глибокі шари шкіри хребетних тварин.
3. Хрящова тканина складається з округлих або овальних клітин, що лежать в капсулах серед могутньо розвиненої щільної і твердої міжклітинної речовини, яка зазвичай складається з переплетення тонких волокон і основної безструктурної субстанції. Хрящі входять до складу скелета багатьох тварин.
4. Кісткова тканина відрізняється тим, що її проміжна речовина містить велику кількість солей кальцію, що надають їй твердість і міцність. Клітини кісткової тканини лежать в невеликих капсулах, сполучених щонайтоншими канальцями. Ця тканина утворює кістки хребетних тварин.
5. Кров — своєрідний вид сполучної тканини, у якої проміжна речовина (плазма крові) має рідку консистенцію. У плазмі зважені клітинні елементи. У безхребетних вони частіше представлені безбарвними клітинами неправильної форми, а у хребетних — червоними і білими кров'яними тільцями.
М'язова тканина
М'язова тканина — основний елемент м'язів тварин. Її клітини здатні скорочуватися під дією різних подразників, що обумовлює рух тварин. Складається з окремих м'язових волокон, в яких розташовані щонайтонші скорочувальні волокна — міофібрили. Розрізняють гладку і поперечнополосату м'язові тканини.
Гладка м'язова тканина складається з веретеновидних клітин, що містять одне ядро і багато подовжніх міофібрил. У нижчих багатоклітинних тварин ця тканина утворює усю масу їх м'язів, а у більше високоорганізованих форм — переважно м'язи внутрішніх органів.
Поперечнополосата м'язова тканина утворена довгими відносно товстими м'язовими волокнами, що одягненими оболонкою і містять багато витягнутих ядер. Міофібрили складаються зі світлих і темних ділянок (звідси і назва тканини), що чергуються. У вищих багатоклітинних тварин поперечнополосатая м'язова тканина утворює основну частину м'язів, що забезпечують рух тіла.
Нервова тканина
Нервова тканина виконує функції сприйняття, переробки і передачі роздратувань, що як поступають з довкілля, так і виникають усередині організму. Діяльність нервової системи забезпечує реакцію організму на різні роздратування і координацію роботи різних органів тварин.
Нервова тканина складається з щільно упакованих нервових клітин (чи нейронів), які спеціалізуються на проведенні нервових імпульсів. Крім того, є також рецепторні клітини і шванновские клітини. Нервова тканина часто буває оточена сполучною тканиною, що містить кровоносні судини.
Нервові клітини — нейрони зазвичай мають зірчасту або веретеновидну форму з одним або декількома гіллястими відростками. У більшості випадків нейрони розташовуються в нервових центрах — мозку, гангліях і нервових вузлах. Їх відростки, що служать для сприйняття і передачі нервових імпульсів, утворюють основну частину нервів, нервових тяжей і комісур. Здатність до регенерації широко поширена серед тварин. Взагалі кажучи, нижчітварини частіше здатні до регенерації, чим більш складні високоорганізовані форми. Так, серед безхребетних набагато більше видів, здатних відновлювати втрачені органи, ніж серед хребетних, але тільки у деяких з них можлива регенерація цілої особини з невеликого її фрагмента. Тим не менш загальне правило про зниження здатності до регенерації з підвищенням складності організму не можна вважати абсолютним. Такі примітивні тварини, як гребневики та коловертки, практично не здатні до регенерації, а у набагато складнішихракоподібних і амфібій ця здатність добре виражена; відомі й інші винятки. Деякі близькоспоріднені тварини сильно розрізняються в цьому відношенні. Так, у дощового черв'яка з невеликого шматочка тіла може повністю регенерувати нова особина, тоді як п'явки нездатні відновити один втрачений орган. У хвостатих амфібій на місці ампутованої кінцівки утворюється нова, а у жаби кукса просто заживає і ніякого нового зростання не відбувається.
Багато безхребетні здатні до регенерації значної частини тіла. У губок, гідроїдних поліпів, плоских, стрічкових і кільчастих хробаків, мшанок, голкошкірих і покривників з невеликого фрагмента тіла може регенерувати цілий організм. Особливо примітна здатність до регенерації у губок. Якщо тіло дорослої губки продавити через сітчасту тканину, то всі клітини відокремляться один від одного, як просіяні крізь сито. Якщо потім помістити всі ці окремі клітини у воду й обережно, ретельно перемішати, повністю зруйнувавши всі зв'язки між ними, то через деякий час вони починають поступово зближуватися і возз'єднуються, утворюючи цілу губку, подібну до колишньої. У цьому бере участь свого роду "впізнавання" на клітинному рівні, про що свідчить наступний експеримент. Губки трьох різних видів поділяли описаним способом на окремі клітини і як слід перемішували. При цьому виявилося, що клітини кожного виду здатні "дізнаватися" у загальній масі клітини свого виду і возз'єднуються тільки з ними, так що в результаті утворилася не одна, а три нових губки, подібні трьом вихідним.
Стрічковий хробак, довжина якого у багато разів перевищує його ширину, здатний відтворити цілу особина з будь-якої ділянки свого тіла. Теоретично можливо, розрізавши одного хробака на 200 000 шматочків, отримати з нього в результаті регенерації 200 000 нових черв'яків. З одного променя морської зірки може регенерувати ціла зірка.
Молюски, членистоногі та хребетні не здатні регенерувати цілу особина з одного фрагмента, однак у багатьох з них відбувається відновлення втраченого органу. Деякі в разі необхідності звертаються до аутотомії. Птахи і ссавці як еволюційно найбільш просунуті тварини менше за інших здатні до регенерації. У птахів можливе заміщення пір'я і деяких частин дзьоба. Ссавці можуть відновлювати покрив, кігті і частково печінка; вони здатні також до загоєнню ран, а олені — до відрощування нових рогів замість скинутих.
Процеси регенерації. У регенерації у тварин беруть участь два процеси: епіморфоз і морфаллаксіс. При епіморфіческой регенерації втрачена частина тіла відновлюється за рахунок активності недиференційованих клітин. Ці клітини, схожі на ембріональні, накопичуються під поранених епідермісом у поверхні розрізу, де вони утворюють зачаток, або зони. Клітини бластеми поступово розмножуються і перетворюються на тканини нового органу або частини тіла. При морфаллаксісе інші тканини тіла або органу безпосередньо перетворюються на структури відсутньої частини. У гідроїдних поліпів регенерація відбувається головним чином шляхом морфаллаксіса, а у планарій в ній одночасно беруть участь і епіморфоз, і морфаллаксіс.
Регенерація шляхом утворення бластеми широко поширена у безхребетних і відіграє особливо важливу роль в регенерації органів у амфібій. Існує дві теорії походження бластемних клітин: 1) клітини бластеми походять з "резервних клітин", тобто клітин, що залишилися невикористаними у процесі ембріонального розвитку та розподілені по різних органів тіла, 2) тканини, цілісність яких була порушена при ампутації, "дедіфференціруются" в області розрізу, тобто дезінтегруються і перетворюються в окремі бластемние клітини.
1  рівень
Завдання 1-3 мають по чотири варіанти відповідей, із яких лише ОДНА ПРАВИЛЬНА.
  1. Визначте, яка тканина НЕ належить до сполучної:
    A) хрящова; Б) залозиста; B) жирова; Г) кров.
  2. Укажіть характерну особливість будови нервової тканини
    A) клітини розміщені шарами;
    Б) клітини мають округлу форму;
    B) клітини мають тіло з відростками;
    Г) клітини видовженої форми.
  3. Укажіть тканину, що утворює внутрішній шар порожнистих органів тварин:
    A) нервова;
    Б) м’язова;
    B) сполучна;
    Г) епітеліальна.
2 рівень
У завданні 4 необхідно встановити відповідність між буквами та цифрами.
4. Укажіть, якою цифрою на рисунку позначено:
A) кров;
Б) м’язову тканину;
B) кісткову тканину.
3 рівень
У завданні 5 необхідно встановити відповідність між рядками. До кожного рядка, позначеного БУКВОЮ, доберіть відповідник, позначений ЦИФРОЮ
5. Установіть відповідність між органом та системою органів, до якої він належить.
A) Спинний мозок;       1. Травна;
Б) аорта;                       2. нервова;
B) стравохід.                3. кровоносна;
4. дихальна;
5. видільна.
4 рівень
6.* Поміркуйте, чому в епітеліальних тканинах майже відсутня міжклітинна речовина.
7.* Які системи органів забезпечують регуляцію функцій організму тварин?



Гістотехнології



Гістотехнологія — наука, що поєднує технічні засоби вивчення тканин із теоретичними знаннями про них для підготовки мікропрепаратів тканин, їх забарвлення, з метою ідентифікації порушення структури тканин та визначення бактерій, грибів, пухлин, ферментів, антигенів для діагностики патології.
 
Завдання гістотехнології:
         проведення   спеціальних досліджень на тканинах з метою визначення причин хвороб;
         створення нових організмів штучним шляхом;
         поновлення ушкодженних тканин.
 Одним із напрямів біотехнології, що займається створенням біологічних замісників тканин і органів, є тканинна інженерія, або гістотехнології. Що таке клітинна (тканинна) інженерія? Клітинна (тканинна) інженерія - галузь біотехнології, в якій застосовують методи виділення клітин з організму і перенесення їх на поживні середовища, де вони продовжують жити і розмножуватися. Крім того, клітинна інженерія здійснює гібридизацію соматичних клітин організмів різних видів, родів, родин тощо. Тобто здійснює схрещування організмів, яке неможливо зробити іншим способом (людини і миші, людини і моркви, курки й дріжджів тощо). Гібридизація нестатевих клітин дає змогу створювати препарати, які підвищують стійкість організмів проти різних інфекцій, а також лікують ракові захворювання.
Наприклад, гібридизацією клітин, здатних виробляти певні антитіла, з раковими одержано гібридні клітини. Найпродуктивніші з цих клітин переносили на поживні середовища і вирощували культури, які виробляли антитіла.
Завдяки вирощуванню нестатевих клітин певних видів організмів на поживному середовищі створюють культуру клітин (тканин) для отримання цінних речовин, що значно знижує собівартість лікарських препаратів (наприклад, препарати лікарської рослини женьшеню). Оскільки нестатеві клітини, як правило, містять усю спадкову інформацію про організм, то існує можливість вирощувати з них значну кількість організмів з однаковими спадковими властивостями.
Перспективним напрямом клітинної інженерії є клонування організмів.
 Клон (від грец. клон - гілка, нащадок) - сукупність клітин або особин, які виникли від спільного предка нестатевим способом. Отже, клон складається з однорідних у генетичному відношенні клітин або організмів.
При клонуванні з незаплідненої яйцеклітини видаляють ядро і пересаджують у неї ядро нестатевої клітини іншої особини. Таку штучну зиготу пересаджують у матку самки, де зародок і розвивається. Ця методика дає можливість одержувати від цінних за своїми якостями плідників необмежену кількість нащадків, які є їхньою точною генетичною копією. Методом клонування вирощують різні органи і організми.
Історична довідка.
 Сучасна тканинна інженерія почала оформлюватися в самостійну дисципліну після праць Д. Р. Волтера і Ф. Р. Мейєра. Цим ученим у 1984 р. вдалося відновити ушкоджену рогівку ока за допомогою пластичного матеріалу, штучно вирощеного з клітин, узятих у пацієнта. Із 1987 р. тканинну інженерію почали вважати новим науковим напрямом у медицині, що ґрунтується на використанні сучасних гістотехнологій.
А наскільки актуальна сьогодні проблема створення штучних органів?.. Послухаємо статистику.
Щорічно трансплантації нирки в Україні, за найскромнішими підрахунками, потребують близько 4000 пацієнтів- проводиться в України трохи більше 100.
За даними КОНЦЕПЦІЇ Державної цільової програми розвитку трансплантації в Україні
на 2008-2015 роки Приблизна щорічна потреба в трансплантації на Україні становить:
нирки - 2500;
печінки - 1500;
серця - 1500.
         Кількість проведених трансплантацій органів в Україні щорічно становить орієнтовно 1, 5 трансплантацій на 1 млн. населення, що становить 1, 1% від загальної потреби в трансплантації органів. За даними Європейської групи по трансплантації крові та кісткового мозку  в 31 країні Європи сьогодні функціонує більш як 450 трансплантаційних центрів, які виконують понад 200 трансплантацій на 10 млн. європейського населення.
         За аналітичними прогнозами, у майбутньому, до 50 % всіх оперативних втручань будуть пов'язані з трансплантацією органів, клітин та тканин.
         Наразі у Європі на пересадку органів очікують 60 000 пацієнтів. При цьому щодня вмирає12 людей, так і не дочекавшись на трансплантацію у зв’язку з відсутністю необхідного органу (yuridichna-gazeta).
Цікаво знати, що операції з трансплантації органів людині, без сумніву, вважаються однією з найбільших історій успіху в світовій медицині. Сучасна трансплантологія пройшла довгий і непростий шлях. Згідно легенди, першу досить фантастичну трансплантацію виконали в 3 столітті нашої ери святі Кузьма й Дем'ян, пересадивши білій людини нижню кінцівку від померлого мавра замість ампутованої власної, ураженої гангреною.
В умовах розвиненої спеціалізованої медичної допомоги трансплантація штучно виращених тканин і органів дозволить врятувати життя сотням, якщо не тисячам пацієнтів щороку. Як же відбувається сам процесс створення штучних тканин і органів?
Не зважаючи на значні хірургічні успіхи, в сучасній трансплантології ускладнення, повязані з відторгненням трансплантату, залишаються надзвичайно актуальними і на сьогоднішній день. Встановлено, що навіть при трансплантації органів/тканин, де не вимагається сумісність згідно системи людського лейкоцитарного антигену (наприклад серце, шкіра, рогівка) виживання трансплантату і хворих корелює зі ступенем імунологічної сумісності. А що є клітинною сировиною для вирощування необхідних органів?
 Клітинною сировиною для вирощування органів є різні види стовбурових клітин.
На сьогоднішній день в світі є повідомлення про вирощені зі стовбурових клітин міні-печінку, тканину підшлункової залози, трахею, графти судин, клапани серця, рогівку, клапоті шкіри. (відео)
Виявляється, що за допомогою тканинної інженерії можна буде вирішити й проблему передчасного старіння. Доречі, пошуки засобів омолодження тривають з глибокої давнини («молодильні яблука» та інші сюжети в казках) і з античної епохи; середньовічні алхіміки шукали еліксир безсмертя і омолодження, конкістадори (наприклад, Понсе де Леон) шукали в Америці «фонтан вічної юності», графиня Єлизавета Баторі купалася в крові вбитих нею дівчат (схожі експерименти робили й інші могутні люди).
Проблематика фізіалогічного омолодження була почалася досліджуватся у медицині з 1910-1920-х років, цим займався, зокрема, відомий фізіолог Євген Штейна у Відні (він пов'язував омолодження з клітинами Лейдіга в статевих залозах, а чоловікам робив операцію вазектомії з метою збільшення не тільки потенції, але життєвої сили взагалі; робив він також пересадку статевих залоз тварин людям).
В даний час вважається, що омолодження можливе шляхом «ремонту» клітин і тканин людського організму, заміни їх на штучно вирощені.
Цікаво знати, що експерименти в області омолодження  знайшли відображення в літературі 1920-х років:
Повість Михайла Булгакова «Собаче серце», де лікар професор Преображенський надає людям послуги з омолоджування (пересаджує дамі яєчники мавпи, робить літньому ловеласу щеплення), а потім ставить експеримент з пересадки гіпофізу людини і яєчок собаці (у результаті чого омолоджуючого ефекту не відбувається, а собака повністю перетворюється на людину, очевидно, ідентичного донору органів — Климу Чугункіна, хоча з одним собачим атавізмом — неприязню до «котів»). У повісті згадується також вуличний плакат з текстом «Чи можливе омолодження?»
Роман Марієтти Шагінян «Мес-Мендуся», де банкір Вестінгауз «збирається омолодитися, зробити щеплення Штейнаха».
Розповідь Артура Конан Дойля «Людина рачки», де в результаті ін'єкцій клітин тварин людині, ця людина починає пересуватися, як тварина.
На сьогодні тканинна інженерія.— це біологічна індустрія, яка дуже бурхливо розвивається і, за прогнозами вчених, забезпечить наступне покоління медичними імплантами.
Тканинна іженерія подає надії на подолання чоловічого й жіночого безпліддя та розв'язання інших проблем, пов'язаних з функціональною діяльністю репродуктивної системи в людей, за яких доступні консервативні чи хірургічні методи лікування не дають бажаного ефекту.
Клітинна терапія вже досить широко застосовується в лікуванні травматичних та дегенеративних захворювань суглобів та переломів, що не зростаються протягом тривалого часу. Не менш важливим питанням для ортопедії та травматології є біоінженерія кісткової та хрящової тканин.




Давайте спробуємо скласти сенкан
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1.
 Перший рядок
 має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник) (Що, ми сьогодні розглядали?)2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника) (Яка, це наука?)
3.
 Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова(Що відбувається завдяки її?).4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного. (Завдякі цій науці, що ми можемо?)5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок(Яким одним словом ми 



Утворення, будова і функції тканин рослин, їх здатність до регенерації


Тіло багатоклітинної рослини складається із сукупностей багатьох клітин, групи яких спеціалізуються на виконанні певних функцій.
Залежно від функції, яку виконують тканини, їх поділяють на:
1) твірну; 3) покривну; 5) провідну;
2) основну; 4) механічну;
Твірна тканина — це тканина, клітини якої здатні ділитися, завдяки чому ростуть органи, що дає початок всім іншим тканинам.
Основна тканина (паренхіма) — тканина рослин, що складається з живих клітин різної форми, виконує різноманітні функції: виповнюючу, асиміляційну, газообмінну, запасаючу, видільну тощо.
Покривна тканина — це шар клітин, які вкривають орган або іншу тканину. Покривна тканина захищає органи від випаровування, висихання, несприятливих умов, забезпечує газообмін і всмоктування води.
Механічна тканина, яку ще називають опорною, надає міцності рослині.
Провідні тканини — це тканини, елементи яких проводять поживні речовини від одного органа до іншого.
Характеристика тканин рослинного організму
Твірні тканини. Рослини, на відміну від тварин, ростуть і утворюють нові органи впродовж усього життя. Це зумовлено наявністю спеціальних тканин — твірних, що містяться в різних частинах рослини. Ці тканини складаються з дрібних клітин, що густо заповнені цитоплазмою, всередині кожної клітини є велике ядро. Клітини твірних тканин міцно пов'язані між собою.
Твірні тканини розміщуються на верхівці стебла рослини або кореня. За рахунок поділу клітин верхівкової твірної тканини рослина росте у висоту та довжину. Всередині стебла і кореня також міститься твірна тканина (бічна). За її рахунок стебло і корінь ростуть у товщину. Твірні тканини можуть бути й в інших частинах рослини.
Покривні тканини. Захищають рослину від несприятливих зовнішніх впливів: механічних, температурних коливань, сильного сонячного освітлення. Молоді частини рослини вкриті покривною тканиною, що складається з живих клітин. Старі — шаром мертвих клітин.
Основну масу кореня і пагона становить основна тканина. Вона складається з живих клітин з тонкими оболонками. Може виконувати різні функції: фотосинтез, поглинання і накопичення речовин.
Механічні тканини надають рослині міцності, завдяки якій вона витримує значну масу, протистоїть вітру, дощу, снігу. Міцність цих тканин зумовлена особливістю будови клітин, що її складають, а також порядком розміщення їх у рослині. Механічні тканини складаються з товстостінних клітин з надзвичайно міцною і пружною оболонкою.
Провідні тканини. Пристосовані для руху води та розчинених у ній речовин як у напрямку від кореня до пагона, так і в зворотному напрямі — від листків до коренів.
Усі органи рослин і тканини утворюються завдяки поділу клітин меристеми.
Ранові меристеми виникають у місцях ушкоджень рослин, де відбувається регенерація тканин. На місці ушкодження утворюється захисний калюс — шар клітин, що сприяє загоєнню місця поранення рослин. Клітини калюсу малодиференційовані — це дрібні й великі однорідні клітини, що дають початок клітинам різних тканин. Калюс використовують для отримання ізольованої культури тканин.
Регенерація рослин лежить в основі вегетативного розмноження, має велике значення для рослинництва, плодівництва, лісництва тощо.


Рослинні організми можуть бути одно- і багатоклітинними. Тіло одноклітинної рослини складається лише з однієї клітини, яка і здійснює всі необхідні життєві функції та процеси (живлення, дихання, виділення, розмноження).
Тканина - це сукупність клітин, що мають спільне походження, однакову форму і виконують одну й ту саму функцію (або тканина - це стійкий, тобто закономірно повторюваний, комплекс клітин, які подібні за походженням, будовою і пристосовані до виконання однієї або кількох функцій). Між клітинами в деяких тканинах знаходиться міжклітинна речовина, яка не має клітинної будови.
Залежно від виконуваної функції виділяють такі типи тканин:
  • твірна,
  • основна,
  • провідна,
  • покривна,
  • механічна.
Багато з них можна поділити на дрібніші групи. Покривна, провідна, механічні і основні тканини (постійні тканини) рослини виникають з твірної тканини, клітини якої безперервно діляться і дають початок постійним тканинам, і
Твірна тканина, або меристема, складається з клітин невеликого розміру з тонкою оболонкою і великим ядром, які щільно прилягають одна до одної без міжклітинних просторів. За розміщенням на рослині розрізняють верхівкові, бічні і вставні твірні тканини.
Верхівковою (апікальною) називають твірну тканину верхівки стебла (конус наростання), верхівки кореня (ділянка поділу), верхівок їхніх бічних відгалужень.
Бічна тканина закладається всередині стебла й кореня і зумовлює ріст стебла і коренів у товщину.
Вставна (інтеркалярна) буває в певних ділянках стебла і листка (наприклад, біля основи міжвузля стебла злакових рослин), її клітини забезпечують вставний, або інтеркалярний, ріст стебла.
     
За походженням твірні тканини бувають первинними і вторинними. Первинна твірна тканиназумовлює розвиток проростка і первинний ріст органів, тобто це клітини зародкових стебла і кореня, що діляться. Вторинна твірна тканина виникає з первинної. До неї належить, наприклад, камбій, поділ клітин якого дає ріст стебла і кореня в товщину у дводольних рослин. З клітин твірної тканини (меристеми) формуються всі інші типи тканин.
Основну тканину зазвичай називають виповнювальною (або паренхімою), оскільки вона створює ніби основу органів і заповнює простір між провідними й арматурними тканинами.
Розрізняють три групи основних тканин:
  • асиміляційну,
  • запасливу
  • повітроносну (аеренхіму).
Основна асиміляційна тканина розміщена в усіх зелених частинах рослин. Її клітини містять хлоропласти, в яких здійснюється процес фотосинтезу.
Основна запаслива тканина заповнює м'які частини листків, плодів, серцевину стебел та коренів. У її клітинах відкладаються на запас поживні речовини.
Основна повітроносна тканина багата, як правило, на міжклітинні проміжки, заповнені повітрям. Міжклітинники, сполучаючись у загальну сітку, забезпечують газообмін рослин.
Провідна тканина - тканина, по якій у рослині переміщуються вода та інші речовини. До її складу входять судини (трахеї), трахеїди і ситоподібні трубки.
Судини (трахеї) - це довгі трубки, що формуються з багатьох розміщених одна над одною клітин, поперечні стінки яких руйнуються. Поздовжні стінки судин нерівномірно потовщені (здерев'янілі), цитоплазма відмирає.
Трахеїди - це видовжені клітини з косими поперечними перетинками, якими вони сполучаються одна з одною, утворюючи суцільний ланцюг. Як і трахеї, це мертві клітини з нерівномірно здерев'янілими стінками. Здерев'яніння (потовщення) може мати вигляд кілець, спіралей, драбинок, сіток. Завдяки потовщенням трахеї і трахеїди протистоять стискуванню і розтягуванню. Подібність будови трахей і трахеїд пояснюється єдиною функцією. По них вода і розчинені в ній мінеральні солі рухаються від коренів до надземних частин рослини.
Судини і трахеїди функціонують кілька років, а потім закупорюються внаслідок діяльності паренхімних клітин деревини.
Ситоподібні трубки - видовжені, живі клітини, що сполучаються між собою за допомогою поперечних перетинок з великою кількістю пор і нагадують сито (ситоподібна пластинка). Поздовжні стінки ситоподібних трубок потовщуються, але залишаються целюлозними і не дерев'яніють. Цитоплазма клітин зберігається, а ядро руйнується на самому початку формування трубок.
Поряд із ситоподібними трубками розміщені супровідні клітини - клітини-супутники. Вони заповнені цитоплазмою. Ядро велике. Функціональне значення їх, як вважають, полягає в тому, що в них утворюються ферменти, значна кількість АТФ та інші активні речовини, які мають велике значення в процесі обміну речовин і. транспорту органічних сполук по ситоподібних трубках. Клітини-супутники властиві не всім рослинам, їх немає у флоемі голонасінних та вищих спорових рослин.
Покривна тканина - це епідерма (епідерміс), корок та кірка. За походженням епідерма (шкірка) - первинна покривна тканина - розвивається з апікальної меристеми. Епідерма вкриває фотосинтезуючі органи рослини і молоді корені. Найчастіше має один шар живих, без хлоропластів, тісно притиснених одна до одної клітин. Стінки клітин звивисті і мають різну товщину. Звернені до зовнішнього середовища стінки товщі і часто вкриті товстим шаром кутикули (плівка з жироподібних речовин). Захисні властивості епідерми можуть підсилюватися різними виростами - волосками.
Як правило, епідерма функціонує на рослині впродовж одного року (точніше, впродовж вегетаційного періоду). З часом, найчастіше під осінь, замість епідерми на стеблі утворюється вторинна покривна тканина — корок, що входить до складу перидерми, яка, на відміну від епідерми, утворюється лише на стеблах та коренях.
Корок - багатошарова мертва тканина, що утворюється за рахунок вторинної меристеми (коркового камбію). Оболонки клітин корка потовщені і просочені речовиною, за складом близькою до жирів, майже непроникною для води й повітря. Ці клітини щільно зімкнені між собою (міжклітинників немає) і виконують основні захист функції. Клітини корка мертві, наповнені повітрям або смолистими чи дубильними речовинами.
Кірка утворюється на зміну корку, тому її іноді називають третинною покривною тканиною. Типова кірка спостерігається у деревних рослин. Перидерма під натиском розростання стебла в товщину через 2-3 роки розривається. В глибших шарах кори закладаються нові ділянки коркового камбію, які утворюють нові шари корку. Ці нові відмерлі шари тканин ущільнюються, деформуються і утворюють кірку (блок різнорідних відмерлих тканин).
Функції покривних тканин - захист органів від випаровування, висихання, охолодження, різних пошкоджень. Разом з тим клітини епідерми забезпечують газообмін (продихові клітини) і всмоктування води та розчинених у ній речовин (клітини епіблеми з кореневими волосками).
Механічна тканина складається з мертвих клітин з потовщеними оболонками. Більшість клітин мають форму довгих волокон. Проте є й такі, у яких довжина приблизно дорівнює ширині, їхні оболонки товщі, ніж у волокнистих клітин. Це кам'янисті клітини, що надають міцності кісточкам вишень, абрикос, шкаралупі горіхів тощо.
У рослинах часто трапляються комплекси провідних клітин і волокон механічної тканини. Такі комплекси називають судинно-волокнистими, або провідними, пучками. Вони йдуть уздовж кореня, стебла, черешків листків, утворюють сітку жилок листка. Основними частинами пучка більшості квіткових рослин є два компоненти — деревина (ксилема) і луб (флоема).
Деревина складається з судин (трахей), трахеїд і деревних волокон (живих паренхімних клітин та механічних елементів). Луб (флоема) - складна тканина вищих рослин, до складу якої входять ситоподібні трубки з клітинами-супутниками і луб'яна паренхіма (власне паренхіма і волокна). Навколо цих компонентів пучка розміщені клітини механічної тканини, які значно зміцнюють його.
Провідні пучки виникають у меристемних зонах із прокамбію (меристеми), який диференціюється з меристеми конуса наростання. Прокамбій функціонує в рослині недовго. Через деякий час поділ його клітин припиняється, і вони або всі перетворюються на елементи ксилеми і флоеми, або між флоемою і ксилемою залишається ряд про-камбіальних клітин, які стають вторинною меристемою - камбієм.
Клітини камбію діляться паралельно поверхні рослини, і пучок може рости внаслідок утворення вторинної флоеми й ксилеми.
Пучки, які мають камбій, називають відкритими, які його не мають, - закритими. Здатність утворювати ті чи інші пучки - характерна особливість рослин. Так, для однодольних характерні закриті провідні пучки, для дводольних - відкриті.
У кожному органі квіткової рослини співвідношення тканин різне. Диференціювання клітин рослин на тканини і органи - один з ароморфозів, який забезпечив пристосування до існування на суходолі.


Органи багатоклітинних організмів


У рослин виділяють вегетативні й генеративні органи. Вегетативні органи призначені для підтримання індивідуального життя рослин, а генеративні забезпечують їх розмноження.
У вищих рослин вегетативними органами є корінь і пагін; у нижчих — тіло (талом, або слань), не почленоване на органи, а представлене однією клітиною (одноклітинні водорості), нитками з одного ряду клітин (нитчасті водорості) або колоніями у формі пластинок, куль тощо; у деяких справжніх водоростей спостерігається диференціювання талому на органи, зовні подібні до стебла й листків вищих рослин.
Морфологія й анатомічна будова вегетативних органів пристосована до виконання властивих їм функцій. У разі зміни характеру функції змінюються відповідно й вегетативні органи (утворюються видозміни органів). Вегетативні органи використовуються також для вегетативного розмноження.
Корінь — вегетативний орган, який забезпечує закріплення рослин у субстраті, поглинання і транспорт води й розчинених у ній мінеральних речовин і продуктів життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів і коренів інших рослин, первинний синтез органічних речовин, виділення в ґрунт продуктів обміну речовин і вегетативне розмноження.
Пагін — вегетативний орган, до складу якого входять стебло, листки і бруньки. Він забезпечує утворення органічних речовин у процесі фотосинтезу й метаболічних процесах, обмін речовинами між різними частинами організму рослини та її оптимальне розташування у просторі.
Генеративні органи — органи рослин, призначені для розмноження та поширення рослин. Прикладом генеративного органа рослин є квітка. Квітка — це складна система, що забезпечує статеве розмноження у квіткових рослин. Функції квітки: утворення тичинок з пилковими зернами, плодолистків (маточок) з насіннєвими зачатками, запилення, складні процеси запліднення, формування насінини й плода.
Системи органів тварин
Для успішного виконання своїх функцій окремі органи тварин об’єднуються у функціональні системи органів. Краще за все їх розглянути на прикладі систем органів хребетних тварин.
Заповнення таблиці разом з учнями

Системи органів хребетних тварин

Система органів
Функції системи
Органи, які входять до складу системи
Покриви тіла
Покриви тіла відділяють організм тварини від зовнішнього середовища й захищають його від дії несприятливих факторів. Крім того, вони не дозволяють організму тварини віддавати необхідні йому речовини в зовнішнє середовище.
У багатьох тварин покриви тіла відіграють важливу роль у процесах газообміну
Шкіра
Опорно-рухова
Опорно-рухова система тварини забезпечує її переміщення в просторі. Вона також є каркасом тіла тварини й допомагає йому зберігати певну форму. Ще однією функцією опорно-рухової системи є захисна — вона захищає внутрішні органи від механічних пошкоджень
Скелет і м’язи
Травна
Травна система забезпечує організм поживними речовинами. У ній відбувається переробка органічних речовин, які надходять в організм із зовнішнього середовища
Зуби, язик, слинні залози, стравохід, шлунок, кишечник, печінка, підшлункова залоза
Транспортна
Транспортна система забезпечує швидке перенесення речовин з однієї частини тіла в іншу. Вона також відіграє важливу роль у регуляції багатьох процесів, бо є переносником гормонів, поживних речовин і продуктів обміну
Серце, артерії, вени, капіляри
Дихальна
Дихальна система забезпечує доставку в організм тварини кисню й видалення з нього вуглекислого газу
Легені, зябра, шкіра
Видільна
Видільна система забезпечує видалення з організму тварини продуктів обміну речовин
Нирки, легені, шкіра, сечовід, сечовий міхур
Ендокринна
Ендокринна система бере участь у регуляції роботи окремих органів і систем органів організму. Вона забезпечує тривалі реакції організму на зміни умов. Для передачі сигналів у ендокринній системі використовуються біологічно активні речовини — гормони
Гіпоталамус, гіпофіз, підшлункова залоза, статеві залози, щитовидна залоза, прищитовидні залози, епіфіз
Нервова
Нервова система розшифровує показання органів чуттів і узгоджує з ними дії всіх інших органів. Вона також бере участь у регуляції роботи окремих органів і систем органів організму. Нервова система забезпечує швидкі реакції організму на зміни умов
Головний мозок, спинний мозок, нерви
Органи чуттів
Органи чуттів тварин сприймають інформацію з навколишнього середовища й передають її в нервову систему
Органи дотику, нюху, смаку, слуху, зору, рівноваги
Репродуктивна
Репродуктивна система забезпечує розмноження тварин
Статеві органи

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання:
1. Які органи виділяють в організмі рослин?
2. Які функції виконує корінь?
3. Які особливості будови має пагін?
4. Які системи органів виділяють у тварин?
5. Які функції виконує травна система?
6. Які особливості будови має транспортна система хордових тварин?
7. Які системи органів відповідають за регуляцію процесів у організмі тварин?



Регуляція функцій у багатоклітинних організмів

Питання для бесіди
1. Які органи виділяють в організмі рослин?
2. Які системи органів виділяють у тварин?
3. Які системи органів відповідають за регуляцію процесів у організмі тварин?


Регуляція функцій організму тварин краще розглядати на прикладі людини. Виділяють два основні способи регуляції: нервову (з допомогою нервових імпульсів, що передаються по мембранах нервових клітин) та гуморальну (з допомогою хімічних речовин, що переносяться різними рідинами організму).
Гуморальна регуляція — координація фізіологічних функцій організму з допомогою хімічних речовин, що переносяться різними рідинами організму (кров, лімфа, тканинна рідина) — гормонів. Здійснюється ендокринною системою.
Гормони — високо-специфічні біологічно активні речовини, що здійснюють свій вплив далеко від місця синтезу.
Ендокринна система — сукупність органів, частин органів та окремих клітин, які секретують у кров і лімфу гормони. Вона разом з нервовою системою регулює та координує важливі функції організму людини: ріст, репродукцію, обмін речовин, процеси адаптації. На відміну від залоз зовнішньої секреції, у складі ендокринних залоз відсутні вивідні протоки, але вони мають добре розвинуту судинну сітку.
В ендокринній системі розрізняють центральний і периферійний відділи, які взаємодіють між собою й утворюють єдину систему. Органи центрального відділу тісно пов’язані з органами центральної нервової системи й координують діяльність усіх інших ланок ендокринної системи. Органи периферійного відділу здійснюють багатоплановий вплив на організм, посилюють чи послаблюють обмінні процеси. Розрізняють також органи, які поєднують виконання ендокринної функції з екзокринною, та окрему дисоційовану ендокринну систему, яка утворена великою групою ізольованих ендокриноцитів, розсіяних по органах і системах організму. Основою ефективного функціонування ендокринної системи є використання принципу зворотного зв’язку.
Нервова регуляція процесів у організмі людини здійснюється з допомогою соматичної й автономної нервових систем.
Соматична нервова система складається з тих відділів центральної та периферичної нервової системи, які іннервують скелетні м’язи й органи чуття. Вона забезпечує сприйняття організмом інформації із зовнішнього середовища, а також дії (у формі різноманітних рухів скелетних м’язів) у відповідь на вплив зовнішніх чинників.
Рухи, які забезпечуються соматичною нервовою системою, здійснюються з допомогою узгоджених дій окремих рухових одиниць (груп м’язових волокон, кожна з яких іннервується одним мотонейроном).
Автономна (вегетативна) нервова система — частина нервової системи, що регулює діяльність внутрішніх органів, залоз, судин, гладких і деяких посмугованих м’язів, а також керує процесами обміну речовин.
Автономна нервова система складається з двох частин, що мають протилежну дію на органи і тканини організму,— симпатичного й парасимпатичного відділів. Вищим центром контролю вегетативної нервової системи є гіпоталамус, який контролює також діяльність ендокринної системи.
Автономна нервова система забезпечує іннервацію внутрішніх органів, судинної системи, залоз, гладеньких м’язів. Вона здійснює також трофічний вплив на скелетні м’язи. Не викликаючи скорочення цих м’язів, вона покращує їх живлення і тим самим стимулює їх роботу. Вона регулює діяльність внутрішніх органів і судин, секрецію залоз, роботу серця. Процеси обміну речовин також регулюються вегетативною нервовою системою.
Діяльність вегетативної нервової системи не підпорядковується волі та свідомості людини. Людина не відчуває навіть наявності багатьох внутрішніх органів, особливо тих, що не рухаються, як, наприклад, залози, не відчуває, як у них відбувається секреція, як усмоктується їжа в кишках тощо. Людина не може свідомо керувати діяльністю цих органів, як керує своєю мускулатурою. Такі процеси відбуваються поза свідомістю людини й не підпорядковані її волі.
У вегетативній нервовій системі, як і в соматичній, розрізняють центральну й периферичну частини. Центральна частина представлена вегетативними нейронами, які утворюють у головному і спинному мозку скупчення — вегетативні ядра. Периферичну частину утворюють численні вегетативні нервові вузли й нервові волокна.
Взаємозв’язок двох типів регуляції виявляється в тому, що нервова й гуморальна системи впливають одна на одну. Так, нервова система може спричиняти зміну інтенсивності секреції біологічно активних речовин, а дія речовин, що продукуються гуморальною системою, може спричиняти виникнення нервових імпульсів і регулювати роботу окремих частин нервової системи.
Для регуляції функцій свого організму рослини широко використовують фітогормони. Фітогормони — це хімічні речовини, що виробляються в рослинах і регулюють їх ріст і розвиток. Утворюються головним чином у тканинах, що активно ростуть, на верхівках коренів і стебел. До фітогормонів зазвичай відносять ауксини, гібереліни й цитокініни, а іноді й інгібітори росту, наприклад абсцизову кислоту. На відміну від тваринних гормонів, фітогормони менш специфічні й часто діють у тій самій ділянці рослини, де утворюються. Багато синтетичних речовин володіють такою ж дією, як природні фітогормони.
Фітогормони є органічними речовинами невеликої молекулярної маси, які утворюються в малих кількостях в одних частинах багатоклітинних рослин і діють на інші їх частини як регулятори й координатори росту й розвитку. Гормони з’являються у складних багатоклітинних організмів, у тому числі рослин, як спеціалізовані регуляторні молекули для здійснення найважливіших фізіологічних програм, що вимагають координованої роботи різних клітин, тканин і органів, нерідко значно віддалених одне від одного. Фітогормони здійснюють біохімічну регуляцію — найважливішу систему регуляції онтогенезу в багатоклітинних рослин. Порівняно з гормонами тварин специфічність фітогормонів виражена слабше, а діючі концентрації, як правило, вищі.



Дати відповіді на питання:
1. Як здійснюється регуляція функцій в організмі тварин?
2. Що таке гормони?
3. Як здійснюється регуляція функцій в організмі рослин?
4. Що таке фітогормони?
5. Чим відрізняється регуляція функцій в організмах тварин і рослин?


Колонії багатоклітинних організмів


Питання для бесіди
1. Як здійснюється регуляція функцій в організмі тварин?
2 Як здійснюється регуляція функцій в організмі рослин?
3. Чим відрізняється регуляція функцій в організмах тварин і рослин?





Колоніальними багатоклітинними організмами є ті, які в результаті нестатевого розмноження лишаються з’єднаними з особинами наступних поколінь, утворюючи більш-менш складні угруповання — колонії. Особливості їх будови й життєдіяльності краще за все розглянути на прикладі колоніальних кишковопорожнинних (гідроїдів і коралових поліпів) і моховаток.
Типовими колоніальними представниками гідроїдів є сифонофори. Кожна колонія сифонофор складається з видозмінених поліпів й медуз, котрі глибоко морфологічно й функціонально спеціалізовані. Взаємна інтеграція та спеціалізація при цьому досягає такої глибини, що колонія набуває рис єдиного організму.
Медузи тільки випадково можуть відокремлюватися від колонії, зазвичай вони весь час свого життя перебувають прикріпленими до неї; окремі медузоїди (морфологічно спеціалізовані медузи) не мають радіальної симетрії: вони часто є двобічносиметричними або взагалі асиметричними, з викривленими радіальними каналами.
Скелет у сифонофор відсутній у будь-яких формах. Розміри інтегрованих медузоїдно-поліпоїдних колоній можуть коливатися від 2 мм до 10 м (зазвичай 5-20 мм). Кнідом може включати десмонеми та стенотелі.
Усі сифонофори можуть бути представлені (і, вірогідно, це відповідає їхній еволюційній історії) як великий одиночний поліп, розташований «догори ногами», тобто ротовим (оральним) полюсом донизу, а протилежним (аборальним) догори; на аборальному полюсі в багатьох видів розвивається наповнений повітрям міхур (пневматофор), що виконує роль поплавця. Цей великий поліп формує вісь, або стовбур, колонії.
Під пневматофором знаходиться регіон, де розвиваються куполи медузоїдів, або нектофори. Завдяки пульсації нектофорів уся колонія здатна до самостійного руху. Зазвичай кожна колонія має кілька нектофорів, сукупність яких називається нектосомою. Анатомічна будова нектосоми є важливою ознакою, що використовується для визначення систематичного положення видів ряду Сифонофори.
Під нектосомою розташований регіон бруньок, з яких розвиваються всі елементи, що лежать нижче. Частина колонії, розташована під нектосомою, називається сифосома і складається з повторюваних структурних елементів, що називаються кормідіумами.
Зверху кожного кормідіума знаходиться одна чи кілька криючих лопатей — модифікованих медуз, що виконують роль захисного щитка. Іншим елементом кормідіума є пальпони (дактілозооїди). Ці поліпоподібні (або манубріумоподібні) зооїди з ниткоподібними жалкими щупальцями також виконують захисну роль. Розташовані тут же гастрозооїди спеціалізовані на харчуванні; їм зазвичай притаманне одне довге щупальце з відгалуженнями особливої форми, що називаються тентілами. Ці харчові щупальці можуть бути надзвичайно довгими, і, позаяк у колонії існує велика кількість гастрозооїдів, їх численні довгі щупальця з потужними нематоцистами охоплюють значний об’єм води, ефективно виловлюючи здобич.
Репродуктивна функція в колонії виконується медузоїдними гонофорами, що відходять від розгалуженої структури, яка називається гонодендрум. Гонади (статеві залози) розвиваються на їхніх манубріумах. Ці медузоїди сифонофор, на відміну від інших рядів гідроїдних, ніколи не вивільняються і не переходять до самостійного існування. Тим не менш цілий кінцевий кормідіум може відриватися від колонії, за рахунок чого досягається більш широке розповсюдження репродуктивних елементів.
Коралові поліпи (Anthozoa) утворюють найбільшу за кількістю підкласів і найбільш організовану групу кишковопорожнинних. Це винятково морські організми, що ведуть прикріплений спосіб життя. Трапляються як колоніальні, так і одиночні види коралів. На відміну від гідроїдних, у коралових поліпів внутрішня порожнина розділена перегородками на камери. За розмірами вони значно більші від гідроїдних. У них відсутня зміна поколінь і медузна стадія. Є ще ряд менш помітних відмінностей.
Колоніальні корали часто утворюють коралові рифи. Вони живуть переважно на глибині до 20-40 м, у теплій воді (не менше 20 °С середньорічної температури), за солоності близько 3,5 %о. Вода має бути чистою, але з планктоном і достатньою кількістю кисню. Велике значення для багатьох видів коралових поліпів мають їх симбіонти — водорості зооксантели, які живуть у тканинах поліпів і забезпечують їх продуктами свого фотосинтезу.
Навколо ротового отвору в коралових поліпів розташований віночок яскраво забарвлених щупальців, завдяки яким деякі з них зовнішнім виглядом нагадують квіти. Від цього й пішла латинська назва класу — Anthozoa (Anthoz — квітка, zoon — тварина).
Більшість коралів виділяє тверду вапнисту трубочку або чашечку — скелет. Усередині трубочки можуть бути радіальні перегородки — септи, а також горизонтальні перегородки — денця. Вапнисті скелети окремої особи коралів називаються коралітами.
Моховатки — прикріплені колоніальні тварини, що живуть переважно в морях. Колонії мають вигляд моху або лишайнику, з чим і пов’язана їх назва (Brio — мох, Zoon — тварина), Вони трапляються у вигляді маленьких кущиків або округлих тіл, а також у вигляді плівок або кірок, що покривають підводні предмети. Деякі колонії мають вигляд сітки. Живуть вони переважно на глибинах до 500 м, але опускаються й до 5700 м. Колонії моховаток налічують у собі багато осіб (зооїд), що розміщуються в окремих хітинових або вапнистих комірках. Величина окремої особи, що рідко перевищує 3 мм, має мішечкоподібне тіло, зверху з ротовим отвором, навколо якого є віночок із щупальців.
Внутрішня організація моховаток значно складніша, ніж кишковопорожнинних, але їх колонії утворюються також шляхом поділу й багато з них нагадують гідроїдних поліпів.


Дати відповіді на питання:
1. Які організми називають колоніальними?
2. Які багатоклітинні організми утворюють колонії?
3. Які особливості будови й життєдіяльності притаманні сифонофорам?
4. Які особливості будови й життєдіяльності притаманні кораловим поліпам?
5. Які риси схожості мають колонії одноклітинних і багатоклітинних організмів?
6. Чим відрізняються колонії одноклітинних і багатоклітинних організмів?




































Комментариев нет:

Отправить комментарий